Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nový stavební zákon bude čelit snaze o vrácení vládě k přepracování, kritizují ho i města

Stavba. foto: Martin Polívka, MAFRA

Praha - Návrh nového stavebního zákona bude čelit snaze části opozice o jeho vrácení vládě k přepracování. Sněmovna bude o návrhu hlasovat v závěru úvodního kola projednávání předlohy. Opoziční politici mimo jiné tvrdí, že nad návrhem nepanuje širší shoda, a viní vládní koalici z „válcování“ věcných připomínek. Stavební řízení by podle nich zrychlila spíše jeho digitalizace. Návrh kritizují i města v čele s Prahou. Vadí jim, že omezuje pravomoci samosprávy, možnosti územního plánování či zakazuje vytvořit si vlastní stavební předpisy.
  12:20aktualizováno  12:58

Češi se kvůli lepšímu bydlení stále nebojí zadlužit, zájem o úvěry od stavebních spořitelen roste

„Je to ten spletenec snahy odevzdat tady asi panu premiérovi (Andreji Babišovi z ANO) desky, my jsme udělali stavební zákon, dát si to na billboardy,“ komentoval návrh předseda Pirátů Ivan Bartoš. Místopředseda ODS Martin Kupka poukazoval na to, že poslední novela stavebního zákona ministerstva pro místní rozvoj pod vedením ANO přinesla několik nových razítek a prodloužení stavebního řízení, byť je měla zjednodušit. „Volám po tom, aby vládní koalice neválcovala věcné připomínky,“ uvedl.

Poslanec TOP 09 Dominik Feri uvedl, že stavební zákon by měl vycházet z konsenzu různých zájmů. „Schválíte zákon, u kterého neexistuje širší shoda,“ řekl. Varoval před návrhy k Ústavnímu soudu na zrušení zákona a před ústavními stížnostmi, což přinese nejistotu. Podle Marka Výborného (KDU-ČSL) je třeba stavební řízení zrychlit a zjednodušit, je ale také třeba respektovat veřejné zájmy.

Pokud Sněmovna zákon vládě nevrátí, část opozice bude mimo jiné chtít, aby hlavním výborem pro jeho posuzování byl výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj místo hospodářského výboru. Bude také žádat, aby výbory měly na projednání předlohy až dvojnásobnou lhůtu proti běžné dvouměsíční.

Místopředseda SPD a šéf hospodářského výboru Radim Fiala poznamenal, že Česko v délce stavebního řízení „atakuje takové země jako Nigérie a Kongo“. „Něco musíme udělat a mrzí mě, že určitá část politického spektra zákony měnit nechce,“ uvedl. Komunista Leo Luzar označil pokusy části opozice o odklad projednávání zákona za „neférovou ránu pod pás“. Vládní návrh je první ucelenější pokus něco změnit, míní.

Nový stavební zákon se rodil v prostředí klientelismu a těžkého střetu zájmů, říká Svoboda

Vládní sociálnědemokratický poslanec Petr Dolínek uvedl, že ČSSD návrh ve vládě podpořila, protože pochopila, že ministerstvo pro místní rozvoj odborně nic jiného nepředloží. „Když bude snaha to dopracovat a přepracovat, tak se to může podařit,“ soudí.

Návrh vadí i městům, v čele s Prahou

V případě schválení by podle vedení měst zkomplikoval tvorbu dalších dokumentů týkajících se rozvoje území. Vládu a poslance proto města vyzvala k důkladnému přepracování zákona nebo vytvoření nového. Na dnešní tiskové konferenci to řekli představitelé Prahy, Brna, Ostravy, Plzně, Liberce a Jihlavy.

Nový zákon dnes v prvním čtení projednává Sněmovna. Nová právní úprava má podle vlády zrychlit stavební řízení a zkrátit dobu povolování. Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje, že má platit od jara 2021. Návrh kromě měst kritizuje Hospodářská komora ČR a někteří odborníci upozornili, že naruší veřejné zájmy.

„Zákon je velice problematický nejenom z pohledu Prahy, ale i dalších měst. A to z toho důvodu, že by měl odebrat městům pravomoci. Přitom ten trend by měl být opačný, aby se správa věcí veřejných lidem přibližovala, a ne vzdalovala,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

‚Nemůžeme stavět jen rychle‘

Zástupci měst se shodli, že státní orgány, jejichž pravomoci mají posílit, nejsou schopny zohlednit detaily a potřeby daného území. Náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová (ANO) řekla, že neřeší problematiku územního plánování. Ta je podle ní v zákoně brána jako něco, co nikoho nezajímá, a řeší se pouze rychlost výstavby. „Jedno ale nelze oddělit od druhého. Nemůžeme stavět jen rychle, ale také kvalitně,“ řekla.

Podle náměstka brněnského primátora Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde návrh proti smyslu Ústavy, která dává právo na samosprávu. Lidé si podle něj volí své zástupce a ti ovlivňují rozvoj měst. „Tady se nám bere Ústavou daná možnost rozvoje území, kde jsme byli zvoleni,“ řekl.

Na tiskové konferenci zazněla rovněž kritika, že by Praha měla přijít o Pražské stavební předpisy (PSP), které regulují výstavbu. Představitelé měst požadují, aby v Praze byly zachovány a naopak byla rozšířena možnost dalších měst a obcí vytvořit si vlastní. „PSP jsou dobře hodnocené a mysleli jsme si, že tuto možnost dostanou i další města. Místo toho se Praze seberou, namísto toho, aby se dala i ostatním městům,“ řekl Hladík. „Chceme, aby tam (do zákonu) možnost stavebních předpisů pro statutární města byla doplněna,“ doplnil primátor Liberce Jaroslav Zámečník (SLK).

Stát chce, aby celé Česko stavělo stejně. Praha a další velká města se bouří

Návrh zkomplikuje městům také přípravu nových územních plánů a dalších koncepčních dokumentů, například územních studií. „Nesouhlasíme se zákonem, který by nám zhatil téměř třináctiletou práci na územním plánu,“ řekl Zámečník. Stejný problém by měly mimo jiné Brno a Praha.

Zástupci měst proto apelovali na poslance a vládu, aby byl buď vytvořen zákon nový, nebo v případě schválení v prvním čtení byl opraven. „Jakmile projde prvním čtením, bude prostor korigovat jej pozměňovací návrhy. Ten zákon je ale tak špatný, že by bylo nejlepší jej zahodit a udělat znovu,“ řekl Hřib. Projednat jej má podle Hladíka také řada sněmovních výborů včetně životního prostředí, kultury či dopravy, což se prý dosud nestalo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!