5. listopadu 2017 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nových bytů je v Česku zoufale málo. Nouze je i o starší bydlení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Nájemní bydlení (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nájemní bydlení (Ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Bytová výstavba v Česku sice od roku 2015 roste, jenže pomalu. Od letošního ledna do července dosáhl počet dokončených jednotek čísla 14 799, o 5,6 procenta více než v předchozím roce; nejvíc jich přitom přibylo v Praze.

„Je pravdou, že se v hlavním městě dokončuje absolutně nejvíc bytů. Na druhou stranu počet zahájených staveb bytů tu vloni kriticky klesl – o více než 47 procent,“ komentuje situaci Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu.

Letošek zatím ukazuje na lepší výsledky. Za první pololetí vzrostl počet zahájených staveb bytů o pětinu. „Nejvyšší dynamiku má tento trend v Olomouckém kraji, v Praze, v Pardubickém kraji a na Vysočině,“ upřesňuje Ritschelová.

I tak je ale nových bytů zoufalý nedostatek, což jejich ceny šroubuje do astronomických výšek. Například v Praze je aktuálně průměrná cena nového bydlení už více než 83 tisíc korun za m². Před rokem to přitom bylo jen necelých 70 tisíc a před dvěma lety méně než 60 tisíc korun.

Astronomické ceny

„Takto vysoké ceny již začínají i střední třídě omezovat přístup k bydlení,“ upozorňuje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Počty prodaných bytů proto klesají, v posledních třech měsících se prodalo jen 1200 nových bytů, loni to ve stejném období bylo 1450 jednotek. Podle šéfa Central Group Dušana Kunovského lze v Praze očekávat celoroční prodej hluboko pod hranicí 6000 bytů.

Grafika bydlení

Podobná situace panuje v Brně. Průměrná cena u novostaveb se tu pohybuje kolem 65 tisíc korun za metr čtvereční. Aktuálně tu stavitelé nabízejí jen 695 nových bytů, 300 z nich už je ale zarezervovaných. „Z nabídky rychle mizí hlavně menší a levnější byty, zůstávají ty větší a dražší. Ty se pak stávají pro běžné lidi hůř dostupnými,“ popisuje Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya.

Ve třetím kvartále se tu v novostavbách prodalo 239 bytů, což je o osm procent méně než loni. Celkově to za prvních devět měsíců bylo pouze 757 bytů, o 37 procent méně než před rokem.

Žádaný je i plzeňský region. Průměrná cena nového bytu se tu v posledních měsících pohybuje okolo 49 tisíc korun za metr čtvereční. Podle statistik Trigemy se tu do poloviny letošního roku prodalo okolo 600 nových bytů.

V dalších městech se pak staví ještě méně. „V Českých Budějovicích se ročně uvádí na trh maximálně stovky nových bytů, letos to bude zhruba 300,“ potvrzuje Tomáš Hejda z Remaxu.

O starší byty je nouze také

Pnutí na trhu s novým bydlením se pak logicky odráží i v nabídce a poptávce po starších bytech. Na většině míst v republice tak dnes poptávka rovněž značně převyšuje nabídku.

Nejvíce je to znát v Praze. Průměrná cena nabízeného staršího bytu se tu podle analýzy společnosti Trigema ve třetím kvartálu vyšplhala na 77 520 korun za metr čtvereční. Ceny za starší bydlení v Praze se tak značně přibližují novostavbám, na rozdíl od jiných evropských velkoměst.

Dokládá to analýza společnosti KPMG, podle níž byla v metropoli ve druhém čtvrtletí nabídková cena za nové bydlení jen o 12,7 procenta vyšší než u starších bytů. Třeba v Berlíně ale převyšuje 35 procent. „Nižší rozdíl mezi cenami novostaveb a starších bytů oproti sousedním metropolím je jedním z důsledků nedostatku nových bytů na pražském trhu,“ potvrzuje Pavel Kliment, partner KPMG.

A ceny starších nemovitostí rostou prakticky ve všech městech napříč republikou. Po Praze nejvíce v Brně a v Jihomoravském a ve Středočeském kraji. Dražší než na většině míst jsou také v Plzeňském kraji, kde průměrná cena starších bytů převyšuje hladinu 33 tisíc korun.

„V Teplicích vzrostly meziročně ceny zhruba o deset až 15 procent,“ uvádí Tomáš Hejda z Remaxu. „A například v Krnově a v Opavě už jsou ceny s ohledem na lokalitu a průměrný plat opravdu velmi vysoké. Předražené jsou zvláště malé byty.“

Naprostý nedostatek bytů na prodej šroubuje nahoru ceny například i v Lounech či v Žatci. Zájem o bydlení tu značně přiživila výstavba několika továren.

Grafika bydlení
Dana Jakešová, spolupracovnice redakce
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz