25. června 2014 12:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novým investorem v Mošnově bude Hyundai, odsouhlasili ostravští radní

Jihokorejská automobilka Hyundai ukázala novou podobu svého terénního modelu ix35, který se bude vyrábět v moravských Nošovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejská automobilka Hyundai ukázala novou podobu svého terénního modelu ix35, který se bude vyrábět v moravských Nošovicích. | foto: ČTK/PR

OSTRAVA Novým investorem, který by měl zamířit do průmyslové zóny v Mošnově na Novojičínsku, je korejská společnost Hyundai Mobis ze skupiny Hyundai. Společnost chce v Mošnově postavit závod na výrobu světlometů. Průmyslové provozy by měly být připraveny k výrobě do roku 2016. Investor má vytvořit minimálně 900 nových pracovních míst.

Ostravští zastupitelé schválili návrh na uzavření investiční smlouvy a záměr prodeje přibližně 18 hektarů půdy v mošnovské průmyslové zóně, kde má strategický investor působit. 

"Jsme moc rádi, protože se zavázali k vytvoření 900 pracovních míst. A to je samozřejmě to minimum, předpokládáme, že těch míst může být i více. Je to velká investice, asi 2,5 miliardy korun," uvedl primátor Petr Kajnar (zvolen za ČSSD).

PSALI JSME:

Návrh smlouvy je součástí obchodních jednání a obsahuje rovněž klauzuli o souhlasu se zveřejněním smlouvy, proto město její přesnou podobu nekonkretizovalo. "Důvěrnost informací se týká nejenom investiční smlouvy, ale také celého projektu, proto materiál není v tuto chvíli přístupný," řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Podle ní projekt i smlouva budou zpřístupněny až po uzavření celého kontraktu. "V případě, že budeme mít souhlas ostatních smluvních stran, tak může dojít ke zveřejnění těchto informací. Smluvních stran v případě investiční smlouvy je pět. Je to nejenom město a investor, ale také Moravskoslezský kraj, CzechInvest a Česká republika," dodala.

Pozemky za korunu na metr čtvereční

Město svým dnešním rozhodnutí vyjádřilo vůli a připravenost pokračovat v jednáních s investorem. Nejde ještě přímo o kupní smlouvu na pozemky. "V červnu by měla být uzavřena investiční smlouva a v září by mělo následovat uzavření smlouvy o smlouvě budoucí kupní," informovala Vojkovská.

Pozemky pro svůj závod by měla firma získat za korunu za metr čtvereční, město by přitom za jejich prodej mohlo utržit zhruba 65 milionů korun. Kraj se ale dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností, která v květnu činila deset procent.

Lidovky.cz, ČTK