Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novým předsedou dozorčí rady ČSA je Michal Mejstřík

Letadla ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Novým předsedou dozorčí rady ČSA se stal její dosavadní člen Michal Mejstřík. Rozhodla o tom mimořádná valná hromada Českých aerolinií.

Mejstřík na tomto postu nahradil Miroslava Zámečníka, který odstoupil z funkce kvůli své kandidatuře na místo ředitele pražské zoologické zahrady.

Kdo je Michal Mejstřík

Datum narození: 6. června 1952.

Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze, obor ekonometrie (1970-1975); Ekonomický ústav ČSAV - kandidát věd (1978-1982), Londýnská vysoká ekonomická škola (1990-1991); Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze - docent ekonomie (1991); Univerzita Karlova v Praze - profesor ekonomie (1997).

Dosavadní funkce: ředitel Institutu ekonomických studií, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze; člen dozorčí rady ČSA (od září 2009).

Předchozí praxe: výuka ekonomie, podnikových financí, finančních trhů, bankovnictví a corporate governance na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (od roku 1990 do současnosti); konzultace a finanční poradenství např. Světová banka, Evropská komise a další (od roku 1991 do současnosti); člen Národní ekonomické rady vlády (NERV); člen Rady vlády pro informační společnost (2007-2009); člen vědecké rady Ministra zahraničních věcí ČR (2006-2007); člen správní rady VŠEM (2005-2007); místopředseda dozorčí rady Západočeské plynárenské a člen dozorčích rad Východočeské plynárenské a Severomoravské plynárenské (2002-2007).

Valná hromada také schválila snížení počtu členů dozorčí rady o polovinu na šest, radním se také sníží odměny zhruba o 30 procent. Předseda rady bude tak pobírat měsíční odměnu 53 tisíc korun, řadový člen 29 tisíc korun.

Oproti tomu ovšem valná hromada nepřijala žádné usnesení k dalšímu prodeji majetku. Uvažovalo se například o prodeji obchodů duty free a několika letadel. Podle prezidenta aerolinií Miroslava Dvořáka není nutné prodávat pod finančním tlakem, neboť financování ČSA zajistí komerční úvěry. "Můžeme prodeje odložit díky tomu, že se banky vrátily k jednacímu stolu," uvedl Dvořák.

Valnou hromadou dnes prošel návrh na kapitalizaci úvěru od státního podniku Osinek v likvidaci. Celkem jde o 2,5 miliardy korun, které stát zřejmě vymění za akcie. Transakci musí ještě schválit Evropská unie.

ČSA, které se letos propadly do hluboké ztráty, bojují o přežití. Dvořák dnes potvrdil, že ztráta na konci roku bude zřejmě činit 3,2 miliardy. Podle ministra dopravy Gustáva Slamečky společnosti díky zajištěnému financování provozu nehrozí konkurz.

Podle údajů Asociace evropských leteckých společností (AEA) si ČSA v září polepšily v počtu cestujících meziročně o 2,9 procenta, zatímco členským aerolinkám sdruženým v asociaci počet pasažérů celkově klesl o 4,5 procenta. Počet cestujících ČSA rostl třetí měsíc po sobě, zářijový růst byl ale největší, uvedl server iDnes.cz. Lepší výsledky než celý evropský trh má ČSA i za devět měsíců roku, počet pasažérů českého národního dopravce klesl o pět procent, členům AEA o 7,2 procenta.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!