30. srpna 2012 12:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novým šéfem Barclays je Jenkins, má napravit škody z aféry Libor

Barclays | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barclays | foto: ČTK

LONDÝN Britská banka Barclays ve čtvrtek jmenovala novým generálním ředitelem Anthonyho Jenkinse (51), dosavadního šéfa retailové divize. Má za úkol napravit škody z aféry kolem manipulací s mezibankovními úrokovými sazbami Libor, kvůli níž minulý měsíc odstoupil dosavadní výkonný šéf Bob Diamond.

Jenkins v Barclays začínal a vrátil se do ní před šesti lety, aby dovedl k ziskovosti divizi kreditních karet. Byl dlouho považován za možného Diamondova nástupce, třebaže nemá větší zkušenosti na poli investičního bankovnictví, které Diamond výrazně posílil.

"Udělali jsme v nedávných letech vážné chyby a nesplnili jsme očekávání těch, kdo jsou na nás zainteresováni," uvedl Jenkins ke svému jmenování.

Odvážné změny

Barclays by se opět měla stát bankou, kam si lidé zvyknou chodit s penězi, k tomu ale budou nutné rychlé a odvážné změny ve způsobu činnosti, sdělil Jenkins v oběžníku pro zaměstnance, z něhož citovala agentura Reuters.

Koncem června se Barclays s úřady v Británii a USA dohodla, že zaplatí rekordní pokutu 453 milionů dolarů (asi 9,1 miliardy Kč), aby urovnala obvinění, že v letech kolem finanční krize manipulovala klíčovými sazbami.

Proti bance se okamžitě zvedla silná vlna kritiky, třebaže se jako první z celé řady bank vyšetřovaných v této souvislosti přiznala.

ČTĚTE VÍCE:

Banka jmenovala nového šéfa den poté, co britské vyšetřovací úřady sdělily, že vyšetřují okolnosti plateb mezi Barclays a katarským státním fondem Qatar Holdings z roku 2008. Vyšetřováni jsou čtyři současní a bývalí manažeři včetně finančního ředitele Chrise Lucase.

Kvůli skandálu se sazbami Libor rezignoval rovněž předseda správní rady banky Marcus Agius. Toho od listopadu nahradí veterán odvětví investičního bankovnictví David Walker.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz