1. dubna 2019 14:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novým šéfem ropovodné společnosti MERO se stal generálmajor Kocián

MERO | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MERO | foto: Česká pozice

PRAHA Novým šéfem státní ropovodné společnosti MERO se stal generálmajor Jaroslav Kocián, do představenstva ho v pondělí v sídle společnosti v Kralupech nad Vltavou zvolilo ministerstvo financí coby jediný akcionář společnosti. Měl by se stát předsedou představenstva a generálním ředitelem.

Jaroslava Kociána vybrala ministryně Alena Schillerová ze tří uchazečů, doporučených výběrovou komisí. Do výběrového řízení se přihlásilo celkem šestnáct zájemců, šest jich postoupilo do druhého kola a z nich komise doporučila ministryni tři jména. Kromě Jaroslava Kociána ještě bývalého šéfa Českých drah Pavla Krtka a bývalého šéfa MERO Stanislava Brunu.

Jaroslav Kocián (56 let) má bohaté profesní zkušenosti z Ministerstva obrany, kde postupně působil na vrcholných manažerských postech spojených převážně s řízením logistiky. Naposledy v rámci ministerstva pracoval jako zástupce náčelníka Generálního štábu. Z pozice velitele sil podpory byl například zodpovědný za správu majetku, akviziční proces, logistiku, včetně přepravy, skladování a distribuce pohonných hmot a za spolupráci se SSHR. V oblasti ochrany kritické infrastruktury úzce spolupracoval se všemi společnostmi s vlastnickým podílem státu včetně MERO. V prostředí Severoatlantické aliance působil na velitelství v Bruselu nebo v Nizozemsku. Na štábech NATO byl jako ředitel divize zodpovědný mj. za integrovaný zdrojový management.

Vystudoval Univerzitu obrany v Brně a získal certifikát na NATO Defense College v Římě. V roce 2012 byl jmenován do hodnosti generálmajora. Je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné a rovněž bezpečnostní prověrky NATO Top Secret.

„Do výběrového řízení se přihlásil úctyhodný počet šestnácti kandidátů. Pan Kocián byl ve velké konkurenci vybrán jak díky svým obrovským zkušenostem v oboru, tak díky nezpochybnitelným manažerským dovednostem. Jeho výhodami jsou rovněž výborná jazyková vybavenost a nejvyšší bezpečnostní prověrka. Stát jako stoprocentní akcionář společnosti Mero bude nadále těžit z jeho cenných služeb,“ komentoval Kociánovo zvolení náměstek ministryně financí Ondřej Landa.

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.