30. dubna 2012 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nutella v reklamě klame, své zákazníky odškodní

Mlsání čokoládové pomazánky s ořechy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mlsání čokoládové pomazánky s ořechy. | foto: Shutterstock

LOS ANGELES Oblíbená čokoládová pomazánka Nutella údajně není tak zdravá. Firma totiž ve své reklamě uvádí, že výrobek pomáhá ve zdravé výživě. Výrobce Ferrero svou chybu nakonec uznal a zákazníkům nabídl mimosoudní vyrovnání.

Vše začalo žalobou Atheny Hohenbergové ze San Diega. Ta totiž uvěřila reklamě, že Nutella prospěje zdraví jejího syna a může být součástí snídaně. Nyní se cítí oklamána, protože Nutella je úplně stejná jako ostatní sladkosti. Navíc obsahuje velké množství mastných kyselin. Informaci přinesl server Aktuálně.cz.

Společnost sama uznala, že některé její reklamy nemusí být pravdivé a postiženým zákazníkům nabídla mimosoudní vyrovnání.

Peníze na odškodné
Celý incident bude společnost stát 3,05 milionu dolarů, přibližně asi 57 milionů korun. Mezi zákazníky, kteří si výrobek koupili mezi lednem 2008 a únorem 2012, rozdělí firma 2,5 milionu, konkrétně čtyři dolary za balení, ale maximálně dvacet dolarů pro domácnost. 

ČTĚTE TAKÉ

Jedna porce oblíbené Nutelly obsahuje 200 kalorií, 21 gramů cukru a 11 gramů tuku. „Ze 30 % tak pomazánku tvoří tuky a z 55 % cukry,“ cituje server právníka Hohenbergové Rona Marrena, podle kterého se jedná přinejlepším o náhražku za čokoládové tyčinky.

Společnost Ferrero tak dospěla k závěru, že je třeba poupravit reklamní kampaň a změnit etiketu tak, abyl byl obsah tuků a cukrů na přední straně jasně patrný.

hmHana Mazancová