19. listopadu 2010 12:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NWR bohatne, chce koupit velké polské těžaře

Důl ve Frenštátu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl ve Frenštátu | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Těžební společnost New World Resources (NWR), majitelka černouhelné firmy OKD,sleduje s velkým zájmem privatizace všech uhelných společností v Polsku. Kromě koupě společnosti Bogdanka projevila zájem účastnit se privatizace polské těžařské firmy Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) a podniku Katowicki Holding Weglowy.

Tyto akvizice by z NWR udělaly jednoho z nejvýznamnějších hráčů na trhu s uhlím ve střední Evropě. Jelínek také připustil investice na Ukrajině.

"Zajímají nás všechny privatizace těžebních společností v Polsku," řekl dnes novinářům Jelínek. "Samozřejmě naše případná účast bude záviset na konkrétních podmínkách," dodal.

Polské těžební společnosti Bogdanka, Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) a Katowicki Holding Weglowy v loňském roce dohromady vytěžily kolem 30 milionů tun uhlí.

Zdeněk Bakala.

Katowicki Holding Weglowy je druhou největší uhelnou společností v Polsku.

Loni vytěžila 13,5 milionu tun uhlí. Stejně jako ostatní polské podniky prodává převážnou část své produkce domácím odběratelům, elektrárnám a teplárnám.

JSW má nejvyšší produkci koksárenského uhlí v EU

Jastrzebska Spólka Weglowa je největším producentem koksárenského uhlí v Evropské unii. Loni podnik vytěžil 11,5 milionu tun. Prodává uhlí největším koksovnám v Polsku a odběratelům v zahraničí jako například ArcelorMittal Ostrava, Moravia Steel, OKK-OKD, U.S. Steel Košice, rakouský Voestalpine.

Kompania Weglowa je od r. 2003 největší těžař v Evropě

Největší uhelnou společností v Polsku je Kompania Weglowa, která sídlí v Katowicích a těží především černé uhlí. Vznikla v roce 2003 sloučením několika důlních podniků a nyní je největší těžební společností v Evropě.

Zaměstnává přes 60.000 lidí a loni vytěžila 42 milionů tun uhlí. Do zahraničí vyváží do 20 procent své produkce. Prodává ho hlavně elektrárenským firmám, v menší míře autorizovaným prodejcům uhlí. Všechny tři hlavní polské uhelné společnosti vlastní stát a spravuje je ministerstvo hospodářství.

Mezi 34 a 37 procenty uhlí JSW prodává zákazníkům z branže energetiky.

Bogdanku už NWR skoro má

Konkrétní nabídku již NWR podalo na koupi polské společnosti Bogdanka, která je jednou z největších černouhelných těžebních společností v Polsku a jedním z hlavních hráčů na polském trhu s energetickým uhlím. Bogdanka za letošní první pololetí prodala 2,73 milionu tun uhlí a do roku 2014 chce těžbu zvýšit na 11 milionů tun uhlí ročně.

NWR za jednu akcii Bogdanky nabídlo 100,75 zlotého (asi 626 Kč), celkem by za společnost zaplatila 3,4 miliardy zlotých (asi 21,27 mld. Kč). Vedení Bogdanky i její akcionáři dali už před časem najevo, že tato cena je příliš nízká. Vyjádřit by se k nabídce měli do konce listopadu. Podle Jelínka je reálné, že NWR majoritní podíl v Bogdance získá. 

NWR uvažuje i o Ukrajině

Podle Jelínka NWR zvažuje investice také do uhelných společností na Ukrajině. "Na Ukrajině se začíná spouštět několik uhelných privatizačních procesů a i tam máme potenciální zájem. Samozřejmě musíme zohlednit specifické politické riziko podnikání na Ukrajině," uvedl Jelínek.

Lidovky.cz, ČTK