18. května 2009 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NWR hlasí horší výsledky, než se čekalo

Uhelný důl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uhelný důl. | foto: Reprofoto

PRAHA Těžební společnost New World Resources, majitelka černouhelné firmy OKD, hospodařila v prvním čtvrtletí s čistou ztrátou 2,14 milionu eur (téměř 58 milionů korun). V předchozím roce ve stejném období měla společnost zisk 118 milionů eur. Analytici přitom očekávali meziroční propad zisku 'jen' o 85 procent na 18 milionů eur (asi 478 milionů Kč).

Výsledky byly ovlivněny probíhající hospodářskou recesí a tím spojeným poklesem poptávky po oceli a uhlí. V prvním čtvrtletí se vytěžilo 3,1 milionu tun uhlí, což je o 15 procent méně než před rokem. Čisté prodeje byly na úrovni dvou milionů, to vedlo ke zvětšení objemu skladových zásob.

Proto společnost přistoupila ke snížení celoročního plánu produkce uhlí v letošním roce na 10,5 milionu tun uhlí a 710.000 tun koksu. "Nový cíl bude dosažen prostřednictvím omezení výroby ve všech dolech společnosti," uvedla společnost. Původně firma plánovala vytěžit 12 milionů tun uhlí.

"Podnikli jsme opatření zaměřené na náklady, produkci a kapitál s cílem zmírnit dopady stávajících náročných tržních podmínek a zároveň vybudovat lepší pozici pro společnost v rámci odvětví, jehož dlouhodobý fundament je, jak věříme, velmi pozitivní," uvedl předseda představenstva NWR Mike Salamon.

ČTK