19. srpna 2009 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NWR předčila nejpesimističtější odhady, prodělala přes miliardu

Černé uhlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černé uhlí | foto: Shutterstock

PRAHA Těžební společnost New World Resources, majitelka černouhelné firmy OKD, v prvním pololetí spadla do ztráty 1,1 miliardy korun, loni přitom ještě vydělala 4,9 miliardy. Nejpesimističtější odhady analytiků přitom počítaly se ztrátou kolem 900 milionů korun.

NWR rovněž oznámila, že "vzhledem k nejistým tržním podmínkám nebude vyplacena předběžná dividenda". Celoroční odhady tržeb NWR nezveřejňuje.

"Podmínky na trhu byly po celou první polovinu letošního roku pro NWR těžké. Prudký pokles výroby oceli ve střední Evropě vedl ke snížení poptávky po našem koksovatelném uhlí i koksu," uvedl předseda představenstva NWR Mike Salamon.

Pokud se trend potvrdí, firma by mohla znovu najímat lidi

Podle finančního ředitele NWR Marka Jelínka se firmě podařilo zareagovat na hospodářskou recesi snížením výroby a snížením provozních nákladů o 22 procent. "Poslední dva měsíce přinesly jisté oživení, to však může být pouze výkyv," řekl Jelínek.

Pokud se trend oživení potvrdí, mohla by podle Jelínka společnost navýšit celoroční cíl těžby uhlí z 10,5 milionu tun na 11 milionů tun. Navýšení těžby by podle něj mohlo znamenat opětovné zvýšení počtu zaměstnanců v OKD, kde bylo v červnu ohlášeno zrušení 3000 pracovních míst.

NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů.

ČTK, Lidovky.cz