15. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: NWR vs. polská konkurence

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | foto: ČTK

V minulém týdnu investory jistě zaujala spekulace o převzetí těžební společnosti NWR konkurenční polskou firmou JSW. Možnost brzkého spojení těchto firem sice byla z obou stran rychle popřena, nicméně v této souvislosti není na škodu srovnat poslední finanční výsledky obou uhelných společností.

Na první pohled byl vývoj hospodaření obou firem v loňském roce podobný. V posledním čtvrtletí NWR i JSW zasáhl pokles prodejů uhlí i koksu, který v případě NWR nevykompenzoval ani slušný růst prodejních cen. Na druhou stranu, z celoročního pohledu obě firmy po očištění o jednorázové položky dosáhly mírně vyššího zisku než před rokem.
Trhy ale vždy zajímá spíše pohled do budoucna a výsledky za poslední kvartál naznačují, že problémy s poptávkou by mohly přetrvávat i během letošního roku. NWR oznámila již v lednu, že letošní objemy těžby i prodejů uhlí meziročně klesnou, což bylo pro trh zklamáním.

JSW ovšem v roce 2012 plánuje svou produkci navýšit, zejména co se týká koksu. V tomto segmentu je ostatně JSW podstatně silnější než NWR, například za celý rok 2011 prodala oproti české konkurenci zhruba čtyřnásobný objem koksu. Analytici Société Générale, kteří akcie JSW podrobně sledují, ale od letošní produkce koksu polské firmy čekali ještě výraznější růst.

Výše zmíněné důvody by mohly postupně snižovat očekávání pro letošní zisk obou firem, což je jedním z důvodů, proč v následujících měsících vidíme prostor spíše pro mírný pokles akcií NWR i JSW.

Josef Němý, analytik Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz