8. dubna 2015 18:19, aktualizováno  21:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O finanční pomoc nás Řecko nežádá, řekl Putin po schůzce s Tsiprasem

Ruský prezident Vladimir Putin s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem před... | foto: Reuters

MOSKVA Řecko ve středu v Moskvě nežádalo o finanční pomoc. Po schůzce s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin, který ještě před jednáním naznačil, že Rusko by mohlo vyjmout Řecko ze zákazu dovozu západních potravin.

Moskva toto embargo zavedla loni v létě v reakci na západní sankce, vyhlášené kvůli ruské anexi Krymu a kvůli ruské podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Odpovědi na přímou otázku novinářů ohledně sankcí se ale Putin i Tsipras vyhnuli.

Sankce jsou celoevropský problém, který také musí být v rámci celé Evropy vyřešen, prohlásil Tsipras na tiskové konferenci po setkání s Putinem. Řecké hospodářství odvetnými ruskými sankcemi velmi utrpělo, pokračoval premiér. „Byla to ruská odpověď na sankce EU, s nimiž nesouhlasíme,“ připomněl Tsipras stanovisko řecké levicové vlády, která sankční spirálu opakovaně označuje za slepou uličku evropské diplomacie.

„Sankční válku musíme ukončit“

Řecko bylo v rámci EU nuceno vyhlásit sankce proti Rusku a není naší vinou, že jsme museli odpovědět stejně, prohlásil Putin. Sankční válku je třeba ukončit a s ní skončí i ruská omezení, dodal. Odpověď na přímou otázku, zda Moskva zruší sankce vůči Rusku, ale Putin ani Tsipras nedali.

Ohledně případné ruské finanční pomoci podlomené řecké ekonomice Putin prohlásil, že žádná podobná žádost z řecké strany nepřišla. Rusko má nicméně zájem finančně podpořit řecké projekty, jejichž výnos by mohl přispět k umoření existujících řeckých dluhů. Případných privatizačních projektů řecké vlády se Rusko podle Putina zúčastní.

Tématem dnešního jednání byla podle Putina i případná účast Řecka na budování plynovodu Turkish Stream, který by měl podle představ Moskvy nahradit tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy. Jakékoli budoucí diskuse o řecké účasti ale podle ruského prezidenta budou záležet na technických parametrech projektu.

Miliony eur

Pokud by se Řecko připojilo, mohl by mu plynovod přinést ročně „miliony eur“, řekl Putin. Dodal, že z řecké účasti by těžili i evropští věřitelé, protože řecká ekonomika by díky těsnější spolupráci s Ruskem zvýšila svou výkonnost.

Agentura Reuters s odvoláním na úředníky řecké vlády oznámila, že Moskva zvažuje možnost poskytnout už nyní Aténám půjčku, kterou by v budoucnu Řecko splácelo ze zisku za tranzit ruského plynu přes plynovod Turkish Stream. Kontrakt by zároveň obsahoval ruský příslib nižší cenové sazby za plyn dodaný Řecku.

Ruská kontrola

Ruská potravinářská inspekce provede koncem dubna kontrolu zemědělských podniků Maďarska, Kypru a Řecka, aby prověřila kvalitu potravin připravených k vývozu do Ruska. V televizi Rossija 24 to ve středu řekl šéf ruské kontrolní organizace Rossselchoznadzor Alexej Alexejenko. 

Gazprom loni oznámil, že vybuduje nové potrubí do Turecka tak, aby se vyhýbalo Ukrajině. Roční kapacita plynovodu Turkish Stream má být 63 miliard metrů krychlových. Ukrajina tak podle ruských plánů bude muset vybudovat vlastní spojení se zamýšleným plynovodem do Turecka, aby mohla dostávat ruský plyn.

Rusko původně plánovalo vybudovat jiný plynovod s názvem South Stream, který by se vyhýbal ukrajinskému území. Tento projekt však Moskva loni v prosinci s poukazem na námitky Evropské unie zrušila.

Na pokraji bankrotu

Západní věřitelé těžce zadluženého Řecka, závislého od roku 2010 na masivní zahraniční pomoci, hledí na Tsiprasovu návštěvu v Moskvě jako na další pokus Atén využít vztahů s Ruskem jako potenciální trumf při vyjednávání o splácení dluhů. Řecko nyní žije od jedné splátky dluhu ke druhé a peníze na jejich úhradu získává stále obtížněji.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz