5. května 2016 17:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O insolvenci OKD se zajímají státní zástupci. Jde o významnou firmu, vysvětlují

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

OSTRAVA Do insolvenčního řízení těžební firmy OKD vstoupilo Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Vyplývá to z údajů zveřejněných ve čtvrtek v insolvenčním rejstříku. V řízení má státní zástupce podle zákona přístup ke všem dokumentům a může se například odvolat proti rozhodnutí insolvenčního soudu.

Příspěvky pro propuštěné z deseti firem

  • Příspěvky ke zmírnění dopadů útlumu těžby by od státu neměli dostávat jen propuštění horníci a další pracovníci ze společnosti OKD, ale i z desítky dalších firem.
  • Havíři, kteří v podniku byli aspoň dva roky, by po určitou dobu pobírali osm tisíc korun měsíčně. Ostatní by měli sedm tisíc korun. Počítá s tím nařízení vlády, které navrhlo ministerstvo průmyslu kvůli situaci v OKD.

Státní zástupce Robert Hradišťan ve svém vyjádření pro server Echo24.cz krok zdůvodnil tím, že OKD je významnou firmou.

Státní zastupitelství ostravskému soudu oznámilo ve středu, že do řízení vstupuje a žádá o zasílání písemností. „Jde o významnou společnost a významného zaměstnavatele v regionu,“ řekl Hradišťan serveru Echo24.cz. O tom, jestli také existuje podezření na trestnou činnost související s ekonomickým stavem OKD, nechtěl spekulovat.

Státní zastupitelství má jako účastník insolvenčního řízení kromě dokumentů právo také na podávání opravných prostředků. Může se tedy odvolávat proti verdiktu soudu.

OKD, jejímž majitelem je společnost NWR, na sebe podala insolvenční návrh v úterý. Ostravský krajský soud o něm zatím nerozhodl. Společnost se dostala do existenčních problémů kvůli klesajícím cenám uhlí, těžba je ztrátová. Podnik, který včetně dodavatelských firem dává práci zhruba 12 500 lidí, dluží podle insolvenčního návrhu více než 17 miliard korun, jeho majetek přitom nedosahuje ani sedmi miliard.

Pokud by OKD nevyplácela mzdy a odstupné, převzal by to podle zákona stát, řekl ve čtvrtek ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj by firmě peníze mohly chybět nejspíš už v červnu.

ČTK