Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O lidi k pásu je rvačka. Práci už nemá jen ten, kdo ji nechce, zní z firem

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Rok a půl byla jednapadesátiletá Plzeňanka Jana Mannová v registru úřadu práce. A nedávno našla tato bývalá úřednice místo řadové obsluhy v prodejně jednoho z nadnárodních hobbymarketů. Klasická ukázka, jak teď klesá v Česku míra nezaměstnanosti.

Kvalifikovaní lidé už zmizeli z trhu dávno, teď se seznam uchazečů o práci krátí i díky masivní poptávce po nekvalifikované síle. A to rychlým tempem. Míra nezaměstnanosti klesla v celém Česku v listopadu k hodnotě 4,9 procenta, počet evidovaných lidí bez práce se propadl na necelých 363 tisíc, což je nejméně od prosince 2008.

Nejnižší podíl nezaměstnaných má v porovnání českých regionů se 3,3 procenta právě Plzeňský kraj. „Úředníky mimo Prahu nikdo nechce. O lidi k pásu se ale firmy perou,“ shrnuje Mannová svou zkušenost s hledáním práce.

V evidenci úřadů práce tak zůstávají zejména ti, kdo pracovat za žádnou cenu nechtějí a nabídkám se vyhýbají. „Z pracáku už chodí spíš jen lidi, kteří jsou pro skutečnou práci bezcenní. Nechtějí dělat,“ říká Tomáš Březina, majitel společnosti Best.

Nejnižší nezaměstnanost v EU

Nad očekávání dobře se vyvíjí v Česku skóre z registrů úřadů práce. V listopadu evidovaný počet nezaměstnaných klesl k počtu 362 755 uchazečů. To je o téměř 3,5 tisíce míň než v říjnu, o 68,6 tisíce méně než před rokem v listopadu a nejméně od prosince 2008.

Meziročně o 30,2 tisíce se na druhé straně zvýšil počet volných pracovních míst. Firmy jich teď v listopadu nabízely prostřednictvím úřadů práce 135,3 tisíce, což je nejvyšší listopadová hodnota od roku 2007. Česko si díky tomu podle statistiky Eurostatu vysloužilo titul země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v Evropské unii.

„I s ohledem na současnou příznivou situaci na pracovním trhu bude Úřad práce ČR pokračovat v aktivizaci uchazečů a ve snaze je motivovat, aby si zajistili příjem vlastním přičiněním, tedy prací,“ pochvaluje si jeho generální ředitelka Kateřina Sadílková.

Chybí hlavně zdatní pracanti

Problematickým kritériem číslo jedna už není ani tak věková hranice 50 let, nad kterou zaměstnavatelé přijímají lidi jen s nevelkou ochotou, ale spíš zaměření, kvalifikace nebo ochota dělat rukama.

V tomhle se zřejmě nejvíc daří Plzeňskému kraji, kde je nezaměstnanost v porovnání všech 14 krajů nejnižší. „Máme pro zaměstnavatele výhodnou polohu mezi Prahou a Německem a také vysoký počet průmyslových zón. Těžko ale říci, zda bude míra nezaměstnanosti ještě klesat. Ale vzhledemkúbytku sezónních prací a prosincovému konci smluv na dobu určitou spíš čekáme mírný nárůst,“ soudí Magdalena Čadová z plzeňské krajské pobočky Úřadu práce.

Příznivá statistika, kterou vykazují úřady, už není tolik radostná z pohledu zaměstnavatelů. Nejen proto, že poptávají v registru na úřadě jeden z nejvyšších počtů volných pracovních míst – a velmi často marně, ale i proto, že lidí, které nově přijímají, stále není dost a nemají leckdy zrovna kladný vztah k práci.

„Lidi, kteří mají dělat rukama a má za nimi zůstat nějaká práce, nejsou. Na druhé straně lidi, kteří hledají příjemný lehký život, nasává stále víc neproduktivní sféra, tedy státní správa, úřady, berňák a podobně,“ soudí Vít Linhart, majitel jednoho z největších výrobců průmyslových kompresorů v Evropě firmy Atmos Chrást. Sám má špatnou zkušenost se sháněním potřebných zaměstnanců. Hledá jen několik kvalifikovaných elektrikářů.

Marně. Přesto nebo právě proto podle některých podnikatelů a odborníků může míra nezaměstnanosti v dalším období ještě mírně klesnout.

„Předpokládám, že zde malý prostor pro snížení v roce 2017 ještě je. Minimální nezaměstnanost může být někde okolo čtyř procent, protože zhruba čtyři procenta lidí v ekonomice do práce nepůjdou nikdy a tvoří takzvanou přirozenou nezaměstnanost. Nyní jsme v období konjunktury, kdy je práce všude dost,“ zamýšlí se Matěj Čeleš, obchodní ředitel společnosti Zlaťáky.cz.

I podle šéfa odborové centrály ČMKOS Josefa Středuly by mohla nezaměstnanost ještě klesat. „Je nízká i proto, že je tu stále velká poptávka i po nekvalifikované práci. Což naznačuje, že jsme stále zejména pro zahraniční zaměstnavatele tou příslovečnou levnou montovnou,“ uvedl odborářský předák.

Větší nezaměstnanost nevadí

Všeobecně se jako hlavní důvod klesajícího počtu nezaměstnaných uvádí růst ekonomiky, domácí výroby i platů a spotřeby.

„Jenže to je jenom iluze. Čísla o nezaměstnanosti dávají falešný obraz o údajně velkém růstu ekonomiky. Úrovní produkce na hlavu jsme na tom totiž pořád pětkrát hůř než sousední Bavorsko,“ soudí například majitel firmy Best Tomáš Březina.

„Řešením je dovézt tisíce pracovníků třeba z Ukrajiny. A pokud bude tato společnost fungovat tak, jak má, měla by být nezaměstnanost vyšší než pět procent,“ dodal na závěr.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...