17. března 2009 17:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O luxusní jachty není zájem, firmy propouští

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. |

VARŠAVA O luxusní jachty s třemi ložnicemi, klimatizací a plazmovými televizory, které se ještě před rokem dobře prodávaly, už není zájem. Polští výrobci propouštějí a omezují výrobu. Pokles poptávky způsobený světovou hospodářskou krizí může vést ke krachu řady firem.

Počet objednávek klesl zhruba o polovinu. "Prakticky všichni producenti velkých jachet už propouštěli," řekl dnes novinářům Marek Slodownik z Polské komory jachtařského průmyslu. Polsko v tomto oboru zaměřeném bohaté klienty patří mezi světové lídry.

Nejluxusnější lodě za několik set tisíc dolarů objednávali v Polsku zákazníci ze Spojených států, Kanady, Německa, Švédska nebo Spojených arabských emirátů. V okamžiku, kdy USA a bohaté země ze západní Evropy začaly bojovat s finanční krizí, donedávna výnosný byznys se víceméně zastavil. "V druhé polovině roku může být ještě hůř," dodal Slodownik.

Společnost Galeon ze Straszyna u severopolského Gdaňska, která působí na trhu od roku 1982, propustila 200 zaměstnanců. Vyrábí až dvacetimetrové jachty, jejichž cena překračuje milion eur. Mazurská firma K.W.Ślepsk ještě před dvěma lety vyráběla okolo 2200 lodí ročně, nyní hledá zákazníky.

Delphia Yachts loni produkovala téměř 20 jachet měsíčně, letos výroba klesla o 40 procent. "Díky tomu, že jsme propouštěli už loni v říjnu, jsme se mohli lépe přizpůsobit poklesu objednávek," uvedl spolumajitel společnosti Wojciech Kot.

Některé firmy se snaží zachránit tím, že se zaměřují na například motorové loďky nebo hausbóty. Ale jejich majitelé přiznávají, že v jistém momentě ani to nepomůže. Klienti podle nich tvrdí, že by rádi koupili, ale nemají peníze.

Problémem jsou půjčky. Velké a drahé jachty se totiž nekupují většinou za hotovost. "Klient zaplatí zálohu a my stavíme z vlastních prostředků. Poté se ukazuje, že osoba nemůže zboží převzít, protože má potíže s bankou," vysvětlila Aleksandra Brzozowská z Galeonu.

ČTK