Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O O2 arénu má zájem jeden z nejbohatších Američanů

Sazka Arena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka Arena | foto: ČTK

PRAHA Vedení loterijní společnosti Sazka a někteří její akcionáři intenzivně vyjednávají se zájemci o multifunkční arénu v Praze, která je hlavní příčinou finančních potíží Sazky.

Mezi firmami, které se o halu zajímají, je světový gigant v tomto oboru, americká firma Anschutz Enterteinment Group (AEG). Napsal to dnes server Aktuálně.cz s tím, že informaci získal od jednoho z účastníků vyjednávání kolem Sazky, který požádal o zachování anonymity.

AEG je největší světový vlastník sportovních hal, arén a klubů. Jeho součástí je ale také AEG Live, druhé největší zábavní impérium na světě pořádající koncerty či show v Americe i Evropě. AEG patří kupříkladu O2 Aréna v Londýně, obří haly v Manchesteru či Los Angeles. Společnost kontroluje provoz více než stovky arén po celém světě.

Londýnská O2 arena
Londýnská O2 arena

Vlastníkem AEG je jedenasedmdesátiletý Philip Anschutz, jehož řadí časopis Forbes na 34. místo žebříčku nejbohatších Američanů. Jeho majetek se v říjnu 2010 odhadoval na 7 miliard dolarů. Kromě společnosti AEG spoluvlastní například hokejový klub NHL Los Angeles Kings, nebo slavný basketbalový klub LA Lakers, píše Aktuálně.cz.

"Mohu pouze potvrdit, že vedeme jednání se dvěma až třemi zájemci o arénu, ale nemohu prozradit žádné bližší podrobnosti, dohodli jsme se na tom se zmíněnými zájemci," reagoval pro Aktuálně.cz mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

O2 World Arena v Berlíně
O2 World Arena v Berlíně

O osudu haly nebude rozhodovat přímo Sazka, ale její majitelé, čili sportovní svazy a sdružení, které kontrolují více než 99procentní podíl ve firmě Bestsport, majiteli vysočanské haly.

Předseda hlavního akcionáře Sazky Českého svazu tělesné výchovy Pavel Kořan serveru řekl, že jednání o osudu haly se vedou zatím bez konkrétních termínů. Není tedy možné v tuto chvíli říct, kdy bude mít aréna nového majitele. Všichni zájemci o Sazku i současný management však s prodejem haly napevno počítají, píše server. "Zájemci jsou tuzemští i zahraniční, víc říci nemohu," dodal Kořan.

Globe arena ve Stockholmu
Globe arena ve Stockholmu

Podle serveru mohou být komplikací pro jednání o hale dohody, které Sazka uzavřela s majiteli dluhopisů. Vysočanská aréna totiž slouží jako zástava majitelům dluhopisů pro případ, že by Sazka nesplácela. Potvrzuje to čerstvý výpis z katastru nemovitostí, kde u arény je vyznačeno takzvané zástavní právo smluvní z července 2006 (původně ve prospěch The Bank of New York, Londýn), píše server.

"Jsou tedy dvě časové varianty. Buď prodat halu, až bude všechno splaceno, nebo se dohodnout s majiteli dluhopisů na jiném řešení," uvedl Kořan.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!