19. prosince 2008 12:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O práci v Tatře přijde 1400 lidí

KOPŘIVNICE Na začátku příštího roku propustí kopřivnická automobilka 569 zaměstnanců. V Tatře se začne propouštět již koncem ledna. Původně avizovaný počet propuštěných zaměstnanců byl 820. Počet pracovníků tak ve firmě klesne pod 3000. Informoval o tom mluvčí Tatry Vladimír Bystrov.

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele Tatry Ronalda Adamse vychází rozhodnutí ze situace na celosvětových trzích a z aktuálního počtu předpokládaných zakázek pro první pololetí roku 2009. "Tatra, má-li si udržet zdravé hospodaření, musí přizpůsobit svůj počet zaměstnanců úměrně objemu zakázek od svých zákazníků," odůvodnil rozhodnutí Adams.

Přibližně polovinu z 569 propuštěných budou tvořit režijní zaměstnanci, nevýrobní pracovníci a administrativní personál, a to ve firmě a jejích dceřiných společnostech.

Nastávají zlé časy
Po dokončení těchto změn bude počet zaměstnanců Tatry zhruba o 1400 pracovníků nižší oproti nejvyššímu stavu zaměstnanců v létě roku 2008, kdy v Tatře pracovalo 4397 zaměstnanců, včetně studentů na stážích, brigádníků, agenturních pracovníků, zaměstnanců se smlouvami na dobu určitou a tarifních zaměstnanců.

Podle Adamse si firma v loňském roce ověřila, že Tatra může být velmi zisková v dobrých časech, kdy má spoustu zakázek. "Nyní, když světová finanční krize vede firmu do časů zlých, musíme Tatru udržet v kladných číslech. Netrpělivě čekáme na oživení globálních trhů, k němuž, jak věříme, dojde koncem roku 2009 nebo začátkem roku 2010," poznamenal.

Ve Škodovce začíná nejdelší odstávka výroby
Tatra za pomoci série opatření doposud snížila své režijní náklady až o 28 procent oproti předchozímu stavu a podle Bystrova šetří rovněž u veškerých investic a výdajů. Během prvních měsíců roku 2009 omezí činnost v některých výrobních provozech na tři týdny v měsíci.

Kvůli nižšímu odbytu na světových trzích v souvislosti s globální finanční krizí zastaví výrobu i například mladoboleslavská automobilka Škoda Auto.

Zatím nejdelší odstávka ve firmě začne dnes večer. Výroba ve Škodě Auto se znovu rozjede v noci z pondělí 12. ledna na úterý 13. ledna.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!