19. května 2018 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O retro konzoli je zájem, Nintendo vypouští NES Classic znovu na trh

Retro konzole Nintendo Entertainment System Classic se na konci června podruhé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Retro konzole Nintendo Entertainment System Classic se na konci června podruhé... | foto: Nintendo

KJÓTO Retro hry jsou očividně pořád v kurzu, alespoň podle úspěchu konzole Nintendo NES Classic. Poté, co v roce 2016 uvedla firma na trh modernější verzi legendární konzole Nintendo Entertainment System (NES), ji znovu 29. června oživí. První várka 2,3 milionů kusů se totiž hned vyprodala.

Nintendo začalo s velkou slávou prodávat konzoli NES Classic 11. listopadu 2016. Znovuobjevený model výraběla společnost jen několik měsíců, původní náklad 2,3 milionů kusů se brzo vyprodal. Ještě před samotným uvedením na trh si velká část zákazníků konzoli předobjednala. Další 4 miliony kusů druhé verze SNES Classic, která navíc obsahovala hru Star Fox 2, byly rozprodány později.

14.května 2018 v 03:00, příspěvek archivován: 17.května 2018 v 17:42

#NESClassic Edition will return to stores on June 29! This system and the #SNESClassic Edition system are expected to be available through the end of the year. https://t.co/LclbG5m4ta https://t.co/1PcXBI5qJC

Mluvčí společnosti Nintendo neprozradil, kolik kusů tentokrát vyrobí, ale pro server CNET uvedl: „Našim cílem při obnovení výroby Nintendo Entertainment System (NES) je, abychom umožnili všem zájemcům koupit si tento produkt. Výrobu konzole SNES Classic jsme prodloužili do konce roku 2017, aby měli zákazníci možnost jednu z verzí získat.“

Na trhu se objeví na konci června

Nintendo se letos rozhodlo, že další várku konzolí vypustí na trh 29. června. Fanoušci retro her, na které se už nedostalo, se tak mohou radovat. Druhý model SNES Classic by se měl na pultech objevit o něco později, ale také letos.

Na českých e-shopech si už mohou zájemci konzoli předobjednat. Například na portálu Alza.cz si ji zamluvilo už téměř 1200 zákazníků. Cenu e-shop určil na 1549 korun.

30 her a CRT mód

Vzhledem je konzole od té, která vyšla před 35 lety, téměř nerozeznatelná. Zahrajete si na ní retro klasiky jako Super Mario, Pac-Man, Donkey Kong či Legend of Zelda. Celkem je v systému nainstalováno 30 her. Tento počet je konečný, další hry si už přidávat nemůžete.

Hlavním rozdílem mezi modernější a starou verzí je v checkpointech (záchytných bodech), kdy si můžete hru uložit a v tom, že můžete konzoli připojit přes HDMI kabel. Pokud jste ale opravdoví retro nadšenci, tak si můžete přepnout na CRT mód, potom bude obraz vypadat stejně jako na staré CRT televizi. Dokonce si obraz můžete nastavit na poměr 4:3.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.