Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O rychlém odchodu šéfa ČEZ věděl kromě Nečase jen Kalousek

Šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Kariéra Martina Romana v čele společnosti ČEZ byla dlouhá a její konec pro mnohé politiky těžko představitelný. Nakonec byl rychlý a ostrý. Den poté, co LN ve středu jako první přinesly zprávu o výměně ve vedení ČEZ, Roman rezignoval.

Hned ve čtvrtek ráno zasedla dozorčí rada, která zvolila novým generálním ředitelem a předsedou představenstva dosavadního provozního ředitele Daniela Beneše. Martin Roman následně vystřídal na postu šéfa dozorčí rady premiérova šéfporadce Martina Římana.

Přestože místo ve vedení dozorčí rady může vypadat jako povýšení na silnější post, Roman ve skutečnosti formální moc ztrácí. Ať už vedl dozorčí radu současný ministr průmyslu Martin Kocourek, nebo Říman, jejich vliv nebyl nikdy srovnatelný s postavením Romana. Šéfové dozorčí rady byli jen prodlouženou rukou státu, ve firmě ale rozhodoval generální ředitel.

Stále není jasné, proč premiér Romanův konec, o němž se podle dostupných informací LN skutečně vyjednávalo několik týdnů, na poslední chvíli tak urychlil. O rozhodnutí, že Roman skončí v řádu hodin, věděl podle všeho už jen jediný politik – ministr financí Miroslav Kalousek. „Beze mě se to udělat nedá,“ vysvětlil Kalousek. Vedení ODS informoval předseda strany na posledním grémiu jen v náznacích.

ČTĚTE VÍCE

Všichni ostatní politici včetně vládních Věcí veřejných si stěžují, že o bleskovém konci Martina Romana, považovaného řadou z nich za nedotknutelného, neměli tušení.
Romanův odchod nejspíš nebyl úplně klidný.

Bývalý generální ředitel sice zdůrazňuje, že se rozhodl odejít sám, z reakcí premiéra Petra Nečase je však patrné, že to přinejmenším uvítal a nijak Romanova rozhodnutí nelituje.

Jindy korektní a zdrženlivý ministerský předseda se ani neobtěžuje formálním poděkováním za dobře odvedenou práci, které je při korektních odchodech běžné. „Panu Romanovi by tak jako tak příští rok končil mandát a o jeho prodloužení se neuvažovalo,“ řekl včera premiér při návštěvě Izraele.

Zároveň říká, jak je pro vládu důležitá nová „postromanská“ éra, kdy se už firma nebude jako dosud zaměřovat na zahraniční akvizice, ale soustředí se na dostavbu Temelína.

PODÍVEJTE SE:


Na té má současný kabinet velký zájem. Právě protahování této obří zakázky mohlo být jedním z důvodů urychlené výměny v ČEZ.

Podle informací LN nepostupoval Romanův tým při přípravách dostavby tak rychle, jak si současná vláda představovala. Nečas zdůrazňuje, že Daniel Beneš by měl být v podstatě generálním ředitelem pro éru dostavby Temelína a v čele firmy by měl stát do chvíle, než bude zakázka dotažena do konce.

Plzeňská stopa

Dalším důvodem rychlého konce mohly být nové informace o vztazích Martina Romana a plzeňské Škodovky. Už několik týdnů se v lobbistických kruzích mluvilo o tom, že lidé kolem skupiny Czech Coal Pavla Tykače připravují dokumenty upozorňující na podivné praktiky v plzeňské Škodovce. MF DNES včera upozornila, že prověřovala závažné informace o roli Romana při plzeňské privatizaci. Právě vztahy mezi Romanem, plzeňskou Škodovkou, finanční skupinou J&T a politiky mohly být dalším důvodem, proč měl Nečas zájem na rychlém konci Martina Romana.

PSALI JSME:

Novým lobbistou J&T se stal Nečasův předchůdce Mirek Topolánek. Vyslala ho do vedení Teplárenského sdružení, kde tlačí na přidělení bezplatných povolenek energetickým firmám.

Premiér Nečas podle informací serveru Česká pozice vyzval ČEZ, aby nepodpořil zvolení Topolánka do čela teplárenského sdružení. ČEZ však Nečasovi nevyhověl. Pokud by se podařilo prosadit bezplatné povolenky, nejvíc by na nich vydělal právě ČEZ. Topolánek se sice tváří, že už ho politika nezajímá a je soukromým podnikatelem, přes své spojence ve straně, jako je exšéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř, se ale stále angažuje. Právě expremiérovy spojence přitom Nečas odstavil od vlivu ve straně a pomohla mu v tom pražská ODS.

Podle informací LN má v jejích barvách vystupující lobbista Roman Janoušek nyní blízko k Nečasovi a jeho lidem. Kontroverzní Janoušek, blízký přítel exprimátora Pavla Béma, byl jedním z těch, kteří měli také zájem na Romanově odchodu. Na jeho místo prosazoval šéfa Českých drah Petra Žaludu.


Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!