2. listopadu 2011 17:20, aktualizováno  21:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O setrvání v EU referendum nebude, tvrdí řecká vláda

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

ATÉNY Nejasnosti provázejí řecké referendum, které se má konat v polovině prosince. Deník Financial Times ve středu odpoledne informoval, že Řekové se nebudou vyslovovat k finanční pomoci pro vlastní zemi, na níž se shodl unijní summit, ale budou rozhodovat, zda zůstat v EU či v eurozóně.

Řecká vláda však posléze tuto zprávu ústy svého mluvčího podle agentury Reuters popřela. "Řečtí voliči nebudou tázáni, zda souhlasí nebo odmítají podmínky další finanční záchrany Řecka, kterou evropští lídři dohodli minulý týden na summitu v Bruselu. Půjde o širší otázku zaměřenou na podporu řeckého členství v Evropské unii a v eurozóně," uvedl Financial Times s odvoláním na zdroj z řecké vládnoucí strany PASOK.

ČTĚTE TAKÉ:

Úspěch referenda se od formulace "otázky" do značné míry odvíjí. Pokud by se vláda tázala na podporu finanční pomoci, mohl by převládnout odmítavý názor řeckých voličů. Podle průzkumů pomoc dohodnutou na summitu odmítá až 60 procent Řeků. Členství v eurozóna naopak více než 60 procent řeckých občanů podporuje.

Dostane Řecko peníze?

Další část záchranného úvěru Řecko zřejmě nedostane dřív, než po zvažovaném referendu. Tvrdí to zdroje z Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF), na které se odvolává agentura Reuters. Potvrdily by se tím informace, které sdělil mluvčí německého ministerstva financí. Euro po zprávě zamířilo dolů vůči dolaru i dalším měnám.

Zdroj z MMF zároveň sdělil, že měnový fond chce mít jistotu, že je Řecko schopno splnit podmínky finanční pomoci. Teprve potom je fond ochoten svou část pomoci vyplatit. Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která byla nucena požádat o zahraniční finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od partnerů v EU a od MMF má slíbený záchranný úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč), z něhož už dostalo pět tranší. Na šestou, která bude v objemu osmi miliard eur, teď čeká.


Záměr řecké vlády vyhlásit referendum v minulých dnech otřásl finančními trhy a pobouřil řadu evropských státníků. Řecký premiér Jorgos Papandreu o svých záměrech jedná s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Anketa

Souhlasíte, aby EU odpustila Řecku polovinu dluhů?

Ano, je to přiměřené 86
Ne, Řecku by prospěl bankrot 1398
Nevím, nerozumím tomu 38


Záměr řecké vlády vyhlásit referendum v minulých dnech otřásl finančními trhy a pobouřil řadu evropských státníků. Řecký premiér Jorgos Papandreu má o svých záměrech dnes večer jednat s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Šéf Evropské komise José Barroso po příjezdu do Cannes varoval Řecko, že pokud odmítne evropskou finanční pomoc, bude to mít nepředvídatelné dopady, které budou určitě nepříjemné především pro samotné Řeky.

Český prezident Václav Klaus ovšem varoval před přílišným zjednodušováním situace v Řecku. Podle něj za krizi nemohou jen samotní Řekové, ale odpovědnost nese i Evropa. "Stále říkám, že není pravdou jen to, že si Řecko nadměrně a nezodpovědně půjčovalo," uvedl.

Evropské burzy navzdory zprávám z Řecka mírně posílily, ale kurz eura po zprávě o možnosti, že Řecko nedostane pomoc v očekávaném termínu, zamířil dolů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!