22. října 2015 21:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Supermarkety zavřené o svátcích? Čtenáři serveru Lidovky.cz by to spíše uvítali

V supermarketu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V supermarketu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Obchodní řetězce budou mít o svátcích zavřeno. Tak vypadá budoucnost otevírací doby pro prodejny s nejrůznějším zbožím. V úterý sněmovna podpořila v prvním kole schvalování senátní návrh zákona. Jak ukázala anketa, se změnou spíše souhlasí i čtenáři Lidovky.cz.

Obchody zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a na vánoční svátky. Na Štědrý den prodejny otevřené do dvanácti hodin. Návrh by si podporu lidí získal.

Podle hlasování na stránkách Lidovky.cz by 37% lidí zavřené prodejny o svátcích uvítalo, 28,1% nikoliv. 19,4% obyvatel by nechalo rozhodnutí na zaměstnavateli a 11,3% naopak na zaměstnancích. Zbývající 4,2% nemají na novou otevírací dobu vyhraněný názor.

Podle návrhu by měl zákon platit pro všechny obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních včetně zastaváren, sběren odpadů a prodejen použitého zboží. Naopak by se omezení nevztahovalo na lékárny, čerpací stanice, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádraží a na prodejny zdravotnických zařízení.

Za porušení zákazu by obchodníkům hrozila pokuta do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun. Nyní prodejní dobu obchodů v Česku v době státních svátků žádný předpis nereguluje.

Lidovky.cz