1. srpna 2009 13:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama: Amerika se z recese nedostane ještě řadu měsíců

Americký prezident Barack Obama. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Barack Obama. | foto: ČTK

WASHINGTON Spojené státy budou potřebovat ještě řadu měsíců na to, aby se jejich ekonomika dostala ze současné hospodářské krize. Řekl dnes americký prezident Barack Obama, podle něhož na této prognóze nic nemění ani relativně příznivá statistika o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za druhé čtvrtletí.

Obama v minulých týdnech navzdory dalšímu růstu nezaměstnanosti obhajoval politiku své administrativy. Příští týden budou zveřejněny další údaje o situaci na trhu práce a Obama už v pátek poznamenal, že statistika ukáže další citelný úbytek pracovních příležitostí.

"Potrvá ještě řadu měsíců, než se úplně dostaneme z recese. Jak už teď víme, tato recese byla hlubší, než si kdokoli myslel," uvedl Obama ve svém pravidelném týdenním projevu k národu. Ten se vysílá v rozhlase a také na internetu.

"Až budou příští týden zveřejněny měsíční údaje o vývoji nezaměstnanosti, pravděpodobně se ukáže, že v této zemi nadále ztrácíme až příliš mnoho pracovních příležitostí. Já si myslím, že se žádného oživení nedočkáme, pokud bude dál přicházet o pracovní místa," řekl.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesala tempem jednoho procenta ročně, zatímco na trhu se čekal pokles o 1,5 procenta. Revize dat ale ukázala, že v prvním čtvrtletí propad hrubého domácího produktu v přepočtu na celý rok činil 6,4 procenta, zatímco předběžná zpráva ukazovala na pokles o 5,5 procenta.

Ukázalo se také, že spotřebitelé zatím nejsou ochotni výrazněji zvýšit výdaje. Trh sice věří, že americká ekonomika by se mohla ještě letos vrátit k růstu, kvůli slabým spotřebitelským výdajům to ale podle ekonomů zřejmě nebude oživení příliš silné.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)