8. ledna 2009 21:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama chce, aby lidé znovu utráceli

Budoucí prezident USA Barack Obama chce po nástupu do funkce zavést daňové úlevy a klást důraz na úspornější zdroje energie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budoucí prezident USA Barack Obama chce po nástupu do funkce zavést daňové úlevy a klást důraz na úspornější zdroje energie. | foto: ČTK

FAIRFAX Budoucí americký prezident Barack Obama chce po nástupu do úřadu podpořit ekonomiku dalšími stimulačními kroky, které počítají s daňovými úlevami či důrazem na úspornější zdroje energie. Hlavním cílem administrativy nového prezidenta bude podpořit tvorbu nových pracovních míst.

"Abychom lidi přiměli znovu utrácet, dostane 95 procent pracujících rodin daňovou úlevu 1000 dolarů. To bude první fáze snížení daní pro střední vrstvy, což jsem slíbil během prezidentské kampaně a což zahrnu do příštího rozpočtu," řekl Obama, jehož cituje agentura Reuters.

Plán na podporu ekonomiky počítá i s přiznáním podpory v nezaměstnanosti širšímu počtu lidí. Nezaměstnaní by měli mít i lepší přístup k zdravotní péči. V oblasti energetiky se předpokládá podpora alternativních zdrojů. Obama řekl, že už v příštích třech letech by se objem výroby energie alternativní cestou mohl zdvojnásobit. Vláda chce také lidem pomoci zvýšit úsporu energie při vytápění domácností.

Analytik: Expanze v USA může skončit vysokým deficitem
Podle analytika Jana Čermáka z ČSOB chce nová americká administrativa na bezprecedentně rychlou ztrátu pracovních míst reagovat expanzí. "Ta pravděpodobně vytvoří nejvyšší rozpočtový deficit USA od dob druhé světové války ve výši osmi až deseti procent HDP. Takto vysoký deficit a nárůst státního dluhu vyvolává obavy, že by taková politika mohla být do budoucna proinflační," uvedl Čermák.

Dodal však, že takové obavy jsou nyní liché, neboť soukromá domácí poptávka kolabuje a hrozí deflace. Tento scénář je pro americké politiky noční můrou, neboť to Amerika zažila během velké krize 30. let, kdy míra nezaměstnanosti vzrostla na 25 procent.

"Jde tedy o to, aby především nákladné výdajové programy z Obamových plánů zvýšily nakonec i potenciál ekonomiky. Například nápad stavět mosty se může zdát být na první pohled dobrou investicí, ale jen pokud to nebudou mosty odnikud nikam," dodal Čermák.
Lidovky.cz, ČTK