Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama chce do čela Fedu Bernankeho, který léčí krizi záplavou peněz

Ben Bernanke | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ben Bernanke | foto: AFP

OAK BLUFFS Americký prezident Barack Obama dnes navrhne, aby se šéfem tamní centrální banky Fed stal opět Ben Bernanke. Informovala o tom dnes agentura Reuters. První funkční období nynějšího šéfa Fedu končí 31. ledna 2010, Obama jej ale chce nechat ve vedení nejvlivnější centrální banky světa, aby Spojené státy vyvedl z vleklé finanční a hospodářské krize.

Obama nominaci oznámí dnes v americkém státě Massachusetts a Bernanke při tom bude stát po prezidentově boku. Zdroj z Obamovy administrativy řekl, že prezident ocení kroky, které Bernanke učinil k záchraně amerického finančního systému v době, která byla pro USA nejtěžší od Velké hospodářské krize.

Bernankeho nominaci na další funkční období, které trvá čtyři roky, musí schválit Senát. V něm sice mají většinu Obamovi demokraté, nicméně Bernanke čelí na obou stranách politického spektra značné kritice za to, že na podporu ekonomiky vydává až příliš mnoho peněz z veřejných zdrojů.

Fed pod Bernankeho vedením poskytl na podporu amerického finančního systému stovky miliard dolarů a zasadil se o záchranu pojišťovacího ústavu AIG.

Pomoc investiční bance Lehman Brothers ale Fed odmítl, za což Bernanke a jeho tým sklidili kritiku. Po kolapsu banky Lehman Brothers se totiž finanční krize značně vyostřila a vzala za své důvěra ve finanční instituce.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz