25. srpna 2009 10:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama chce do čela Fedu Bernankeho, který léčí krizi záplavou peněz

Ben Bernanke | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ben Bernanke | foto: AFP

OAK BLUFFS Americký prezident Barack Obama dnes navrhne, aby se šéfem tamní centrální banky Fed stal opět Ben Bernanke. Informovala o tom dnes agentura Reuters. První funkční období nynějšího šéfa Fedu končí 31. ledna 2010, Obama jej ale chce nechat ve vedení nejvlivnější centrální banky světa, aby Spojené státy vyvedl z vleklé finanční a hospodářské krize.

Obama nominaci oznámí dnes v americkém státě Massachusetts a Bernanke při tom bude stát po prezidentově boku. Zdroj z Obamovy administrativy řekl, že prezident ocení kroky, které Bernanke učinil k záchraně amerického finančního systému v době, která byla pro USA nejtěžší od Velké hospodářské krize.

Bernankeho nominaci na další funkční období, které trvá čtyři roky, musí schválit Senát. V něm sice mají většinu Obamovi demokraté, nicméně Bernanke čelí na obou stranách politického spektra značné kritice za to, že na podporu ekonomiky vydává až příliš mnoho peněz z veřejných zdrojů.

Fed pod Bernankeho vedením poskytl na podporu amerického finančního systému stovky miliard dolarů a zasadil se o záchranu pojišťovacího ústavu AIG.

Pomoc investiční bance Lehman Brothers ale Fed odmítl, za což Bernanke a jeho tým sklidili kritiku. Po kolapsu banky Lehman Brothers se totiž finanční krize značně vyostřila a vzala za své důvěra ve finanční instituce.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.