Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama udělá maximum, nechce spadnout z fiskálního útesu

Prezident Obama při smutečním projevu neudržel emoce na uzdě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Obama při smutečním projevu neudržel emoce na uzdě. | foto: Kevin Lamarque

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama je připraven učinit maximum pro to, aby do prvního ledna dosáhl dohody o odvrácení "pádu z fiskálního útesu". Prohlásil to v pátek na mimořádném vystoupení. Zároveň vyzval zákonodárce, aby našli kompromisní řešení, které by zamezilo od Nového roku hrozícímu růstu daní a automatickým rozpočtovým škrtům.

Obama uvedl, že kvůli fiskální politice se sešel s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem a lídrem demokratické většiny v Senátu Harrym Reidem. Dodal, že je optimistický; věří tomu, že dohoda stále ještě může vzniknout.

Dohoda je málo pravděpodobná
Obama v pátek prohlásil, že obě strany by do konce roku měly minimálně prosadit zachování současných daní z příjmu pro střední třídu. Podle něj jde o proveditelný cíl, na němž se navíc jak demokraté, tak republikáni shodnou, když už se dosud nedokázali dohodnout na kompromisu mezi škrty a úpravou daní. "Není absolutně žádný důvod pro to, abychom tyto Američany neuchránili před růstem daní," řekl šéf Bílého domu.

ČTĚTE TAKÉ

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner ve čtvrtek večer svým kolegům předložil návrh, který měl sblížit postoj republikánů a demokratů v otázce fiskální politiky. Republikáni to ale odmítli, což bylo vnímáno jako signál, že dohoda obou stran je do konce letošního roku málo pravděpodobná.

Současné potíže v americké fiskální politice mají kořeny v loňském jednání mezi Obamou a republikány o zvýšení stropu pro zadlužení USA. Obě strany tehdy nedokázaly dojít ke kompromisu o rozpočtových škrtech. Dohodly se proto, že řešení najdou později. Zároveň ale uzákonily, že pokud se nepodaří najít kompromis do konce letošního roku, začnou od roku 2013 platit automatické škrty ve všech rozpočtových kapitolách.

Vyprší daňové úlevy
Situaci komplikuje skutečnost, že s koncem letošního roku vyprší platnost daňových úlev, které přijala administrativa bývalého prezidenta George Bushe mladšího.

Podle ekonomických analytiků mohou výdajové škrty v kombinaci se skokovým zvýšením daní způsobit, že se americká ekonomika opět ocitne v recesi, jí bude chybět 600 až 800 miliard dolarů.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....