14. července 2011 8:33, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama odešel z jednání. Moody's už zareagovala

Prezident Barack Obama odešel z jednání s republikány rozladěný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Barack Obama odešel z jednání s republikány rozladěný. | foto: Reuters

NEW YORK Mezinárodní ratingová agentura Moody's zařadila rating Spojených států do režimu pozorování s možností jeho snížení. Reagovala tak na komplikovaná jednání mezi Bílým domem a republikány o zvýšení stropu pro státní dluh, která se ve středu zadrhla.

Prezident Barack Obama podle amerických médií schůzku ve středu rozladěný opustil, poté co se střetl s šéfem republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Erikem Cantorem.

Zatím tak nic nenaznačuje tomu, že politici ve Washingtonu najdou shodu, byť trhy stále věří, že žádná ze znesvářených stran nedopustí, aby se země de facto ocitla v bankrotu. Současný stav ale může dospět k tomu, že by Spojené státy o nejvyšší možný rating Aaa mohly přijít už v horizontu několika týdnů.

MOODY'S V AKCI:

Škrtat a zvýšit daně

Ve sporu jde o navýšení hranice pro zadlužení země, které musí schválit Kongres. Minulý limit ve výši zhruba 14,3 bilionu (14 300 miliard) již USA vyčerpaly, nyní mají peníze do 2. srpna. Republikáni souhlas s dalším zadlužováním země podmiňují rozsáhlými rozpočtovými škrty. Obama s nimi v zásadě souhlasí, požaduje ale aby je doprovázelo zvýšení daní.

Republikáni, kteří i díky odmítání nových daní výrazně posílili v listopadových volbách do Kongresu, to ale ostře odmítají. Jednání tak uvízla na mrtvém bodě, byť všichni zúčastnění tvrdí, že se chtějí dohodnout. Středeční Obamův střet s Cantorem ale dokládá, jak je dohoda obtížná.

Netahej mě za nos!

OBŘÍ ROZPOČTOVÉ SCHODKY

Spojené státy se zejména v posledních letech potýkají s rychlým růstem zadlužení. Mohou za to obří rozpočtové schodky, které například během vlády prezidenta Baracka Obamy pravidelně překračují hranici bilionu dolarů. Deficity ale prudce rostly již za jeho předchůdce George Bushe.

Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 bilionu až 1,6 bilionu dolarů. Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu. Ještě v roce 2005 činil americký státní dluh zhruba osm bilionů dolarů.

Současný strop pro zadlužení činí zhruba 14,3 bilionu dolarů. Ještě v roce 1980 přitom americký státní dluh představoval z dnešního pohledu pouhých 900 miliard dolarů.

Šéf Bílého domu prý republikánům řekl, že pokud nechtějí zvyšovat daně, musejí zapomenout na to, že škrty budou stejně hluboké jako navýšení limitu. Cantor opáčil, že obě strany jsou v takovém případě od sebe příliš vzdálené, než aby nalezly řešení. Navrhl, aby se strop pro dluh zvýšil jen o něco a aby to doprovázely menší škrty. Obama, který něco takového odmítá, se prý naštval. "Eriku, přestaň mne tahat za nos," řekl.

Dodal, že žádný americký prezident by na takových jednáních nevydržel. Pak přítomným zástupcům demokratického a republikánského vedení Kongresu řekl, že se znovu uvidí dnes a odešel. Demokraté takovou verzi událostí popírají.

I oni ale potvrdili, že se Obama s Cantorem střetl. Republikán prý prezidentovi opakovaně skákal do řeči. Demokraté míní, že by šéf sněmovny John Boehner měl svého kolegu usměrnit, aby "se dospělí mohli dát do práce".

A co když se nedohodnou?

Obama již dříve varoval, že nezvýšení limitu by mohlo mít katastrofální dopad na světovou ekonomiku. Tento týden pak uvedl, že americká vláda by mimo jiné neměla peníze na důchody či platy vojáků. Zároveň by prudce klesla důvěra investorů v americké dluhopisy, jež se nyní na trzích považují za téměř bezrizikové.

PROBLÉMY MÁ I ITÁLIE:

Pozorovatelé si i proto myslí, že politici ve Washingtonu nakonec nějaké řešení naleznou, byť třeba půjde o nepříliš pohledný kompromis.

NEJSOU PENÍZE, ZOO ZAVŘELA

Finanční problémy se projevují i v jednotlivých amerických státech. Například v Minnesotě nefungují kvůli neschválenému rozpočtu úřady.

Zoo v Minnesotě je kvůli finančním problémům USA uzavřená.

"Do odvolání zavřeno," stojí na cedulích, které se počínaje 1. červencem objevily před všemi státem provozovanými institucemi v americké Minnesotě. Guvernér, kterým je demokrat Mark Dayton, se nedokázal dohodnout s převážně republikánskými zákonodárci na rozpočtu, a stát se tak octl bez peněz. Zavřená tak zůstala například i tamější ZOO.

ČTK, Lidovky.cz

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.