26. února 2009 15:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama plánuje schodek 12 procent

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: SAUL LOEBAFP

WASHINGTON Americký rozpočtový deficit v letošním roce do konce září dosáhne bezprecedentně vysoké úrovně 1,75 bilionu dolarů (asi 38,5 bilionu Kč). V poměru k výkonu ekonomiky schodek vystoupí na 12,3 procenta, což bude nejvíce od konce druhé světové války, oznámil dnes Bílý dům. Prezident Barack Obama plánuje schodek ve svém prvním rozpočtu pro příští rok snížit na 1,17 bilionu dolarů.

Rozpočet na příští rok v celkovém objemu 3,55 bilionu dolarů počítá s dalšími stamiliardami dolarů na podporu klesající ekonomiky a ochromeného finančního systému a předpokládá, že i přes těžkou ekonomickou krizi bude zahájena nákladná reforma zdravotnického systému. Obama chce zároveň zmírnit deficit tím, že zvýší daně "bohatým Američanům", třebaže před zvyšováním daní v době hluboké recese řada ekonomů důrazně varuje.

"Tento rozpočet je čestnou zprávou o tom, kde se nacházíme a kam chceme jít," řekl Obama novinářům. Dodal, že jeho rozpočet stál před "těžkými volbami". Podrobnosti rozpočtu Obamova vláda předloží v dubnu.

Nejprve pokles, potom vzrůst, plánují Američané
Schodky prvních let Obamovy vlády výrazně překonají schodky z éry prezidenta George Bushe. Dosud nominálně rekordní je deficit za poslední rok do září 2008, který dosáhl 455 miliard dolarů. Podobný schodek se původně plánoval i pro tento rok, kvůli těžké krizi, výdajům na záchranu bankovního sektoru a Obamovu plánu stimulace ekonomiky za téměř 800 miliard dolarů se však letošní deficit vyšplhá do nevídaných výšin. Obama tento týden slíbil, že do konce svého funkčního období, tedy do roku 2013, sníží deficit na polovinu z očekávané letošní výše, tedy na 533 miliard dolarů.

Podle odhadu Bílého domu letos americká ekonomika utrpí pokles o 1,2 procenta. Příští rok by měla oživit a její HDP vzrůst o 3,2 procenta.

Obama se netají tím, že prioritní jsou nyní výdaje k rozpumpování ekonomiky a šetřit se začne až po opětném nastartování ekonomického růstu. Mezitím však chce omezovat nárůst deficitu zrušením Bushova snížení daní, omezením nákladů na americké vojáky v Iráku a snížením zemědělských dotací.

Dlouhodobě chce vláda ušetřit na federální výdaje až dva biliony dolarů a Obama sdělil, že administrativa "již identifikovala" oblasti, kde by se toho dalo dosáhnout.

Obama však připustil, že "krátkodobě musíme nejprve dluh zvýšit". Podle vládních úředníků se tak počítá s dalšími 250 miliardami dolarů pro sanaci finančního sektoru a také s desetiletým fondem 634 miliard dolarů na reformu zdravotnictví.

Obama však může mít s prosazením svého rozpočtu v Kongresu potíže. Řada z kongresmanů se nebude chtít smířit s tak vysokým deficitem a jiní se zase budou stavět zejména proti omezování farmářských subvencí, které jsou v Kongresu velmi populární.

ČTK