4. října 2010 22:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama přiznal, že situace veřejných financí je neudržitelná

Prezident Barack Obama oznamuje konec bojových operací v Iráku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Barack Obama oznamuje konec bojových operací v Iráku | foto: ČTK/AP

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama přiznal, že situace veřejných financí je už neudržitelná a že obří deficit federálního rozpočtu se bude muset začít řešit. Obama to řekl na schůzce svého poradního výboru pro oživení ekonomiky, v jehož čele stojí bývalý šéf centrální banky Paul Volcker.

Prezident na schůzce rovněž oznámil novou iniciativu, která má podpořit spolupráci mezi soukromými firmami a takzvanými komunitními vysokými školami.

"Uvědomuji si, že stojíme před neudržitelnou fiskální situaci," řekl Obama podle agentury Reuters. Přiznal také, že jeho rozsáhlé programy deficitních vládních výdajů na podporu ekonomiky přispěly k vysokým schodkům.

Snižování deficitu
Zdůraznil, že nyní se už bude muset přikročit ke snižování deficitu.

V posledním fiskálním roce, který skončil 30. září, se čeká deficit zhruba kolem loňské rekordní úrovně 1,4 bilionu dolarů, který byl trojnásobkem předešlého schodku. V tomto roce se odhaduje podobný schodek.

Obamovým demokratům hrozí v listopadových volbách do Kongresu těžká porážka, protože ekonomika zůstala i přes mohutnou vládní podporu slabá a vysoké deficity vyvolávají u Američanů obavy ze zvyšování daní a nárůstu vládní moci nad ekonomikou.

Firmy mají spolupracovat se školami
Obama v rámci předvolební kampaně slíbil, že ani přes budoucí snižování deficitu nehodlá omezit investice do školství. Prohlásil, že opoziční republikáni chtějí prosadit snížení pokles těchto výdajů o 20 procent.

Obama v rámci schůzky s externími poradci představil plán "Kvalifikací pro budoucnost Ameriky". Jeho cílem je přimět firmy ze soukromého sektoru, aby spolupracovaly s komunitními školami. Ty často poskytují vzdělání a kvalifikaci v praktických oborech a mohou firemnímu sektoru a zaměstnancům pomáhat při rekvalifikacích.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč