21. ledna 2010 18:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama si došlápne na bankéře, už nebudou moci riskovat

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama chce omezit velikost finančních institucí i jejich aktivity, aby "zamezil excesům", informoval dnes Bílý dům. Banky by podle jeho návrhů, jež bude muset schválit Kongres, nesměly vlastnit hedgeové fondy a fondy soukromého kapitálu, takzvané private equity, ani do nich investovat. Obama chce také omezit riskování velkých finančních firem.

"Finanční systém je nyní daleko silnější než před rokem, stále ale funguje podle stejných pravidel, která téměř způsobila jeho kolaps," uvedl Obama.

Dodal, že jeho odhodlání reformovat tento systém je o to silnější, oč se finanční firmy vracejí "ke starým praktikám" a oč méně jsou některé firmy, které vykazují rekordní zisky ochotné poskytovat půjčky malým a středním podnikatelům. "Je to přesně ten typ nezodpovědnosti, kvůli němuž je reforma nutná," podotkl prezident.

Kritika příliš vysokých odměn
Obama svůj návrh předložil jen několik hodin po tom, co informovala o hospodaření za loňský rok banka Goldman Sachs. V roce 2009 vydělala 13,4 miliardy dolarů. Firma je předním hráčem na Wall Street a Obamova administrativa ji i další banky už několikrát obvinila například z toho, že i v době krize vyplácí až příliš vysoké odměny zaměstnancům.

Goldman Sachs, který se už dříve chystal zaměstnancům vyplatit na odměnách téměř rekordní částku a který je považován za hlavního aktéra excesů ve vyplácených bonusech, dnes ale překvapivě uvedl, že ve čtvrtém čtvrtletí nevyčlenil na odměny vůbec nic. Banka místo toho převedla asi 500 milionů dolarů na charitu.

Banka ale zároveň uvedla, že na odměny za loňský rok dala stranou 16,19 miliardy dolarů. To je sice méně, než mnozí očekávali, ale téměř o polovinu více než v předchozím roce. V průměru by tak měl každý zaměstnanec banky za loňský rok získat odměnu 498.000 dolarů (přes devět milionů Kč).

ČTK