Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama stále doufá v odvrácení fiskální krize v USA

Americký prezident Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Barack Obama | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama stále doufá, že politici překonají neshody a dohodnou se na odvrácení fiskální krize ve Spojených státech spočívající v kombinaci vyšších daní z příjmu a rozpočtových škrtů po Novém roce. Prezident zároveň varoval, že neúspěch jednání by negativně zasáhl finanční trhy.

Američtí politici stále hledají kompromisní řešení, jak zabránit takzvanému pádu z fiskálního útesu. Tedy situaci, která by mohla způsobit, že kombinace automatických výdajových škrtů a vyšších daní uvrhne tamní ekonomiku zpět do recese.

Ve hře je také možnost, že by se účinnost těchto změn pozdržela, i když podobné návrhy se v minulých dnech nesetkaly s kladným přijetím.

"Doufám, že lidé během příštích 48 hodin pochopí, že bez ohledu na stranické rozdíly je naší nejvyšší prioritou zajistit, aby nestouply daně pro střední třídu. To by těžce poškodilo naši ekonomiku," řekl Obama. Vyzval zákonodárce zejména k rychlému prodloužení daňových úlev pro střední třídu.

ČTĚTE DÁLE:

"Demokraté i republikáni tvrdí, že nechtějí zvýšení daní pro střední třídu. Na tom se shodujeme. Když toho dosáhneme, bude to znamenat velké zmírnění fiskálního útesu. Zabrání to těm nejhorším důsledkům," dodal americký prezident v rozhovoru pro NBC.

Jak snížit deficit

Spor se vede o to, jak dlouhodobě snižovat rozpočtový deficit. Pokud se politici do úterý neshodnou, zvýší se od středy automaticky daně prakticky všem Američanům. V úhrnu to bude kolem 500 miliard dolarů (asi 9,5 bilionu Kč), což by bylo největší jednorázové zvýšení daní v historii Spojených států. Zároveň se o 109 miliard dolarů (zhruba 2,1 bilionu Kč) mají snížit státní výdaje.

"Jsme nyní v bodě, kdy už za pár dnů bude platit zákon, podle něhož se daňová sazba každému Američanovi zvýší," upozornil již dříve Obama. "Na výplatní pásce každého Američana bude mnohem nižší částka. A to nebude pro naši ekonomiku nic dobrého," dodal.

Na růstu hrubého domácího produktu Spojených států se asi ze 70 procent podílejí spotřebitelské výdaje. Pokud lidem zbude v peněženkách méně peněz, lze předpokládat, že budou i méně utrácet.

Daň pro bohaté

  • Žádné dohody zatím nebylo dosaženo u té nejdůležitější otázky, a tou je zvýšení daní pro bohaté.
  • Obamovi demokraté požadují, aby se daně zvýšily všem rodinám, které vydělají alespoň 250 000 dolarů ročně (asi 397 000 Kč měsíčně).
  • Republikáni nejprve odmítli všechny návrhy na zvýšení daní pro bohaté, později ale naznačili, že jsou ochotni se bavit o zvýšení daní pro lidi s příjmem alespoň 400 000 dolarů ročně (zhruba 636 000 měsíčně).

Daňové úlevy, jejichž platnost má v pondělí skončit, zavedl předchozí republikánský prezident George Bush.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....