16. července 2014 23:04, aktualizováno 17. 7 7:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama viní Moskvu z nečinnosti, Rusko hodnotí sankce s klidem

Ruský prezident Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin | foto: ČTK

WASHINGTON Rusko nepřijalo žádné kroky ke zmírnění napětí na Ukrajině a musí pochopit, že jeho jednání nezůstane bez následků. V komentáři k rozšíření protiruských sankcí to ve středu prohlásil prezident USA Barack Obama. Moskva podle něj nepřijala žádné kroky k uklidnění situace navzdory opakovaným výzvám z Evropy i USA. Rusko hodnotí nově vyhlášené americké sankce „klidně a vyváženě“, podle Putina přivedou rusko-americké vztahy do slepé uličky a poškodí je.

Sankce proti Rusku jsou podle Obamy "významné a cílené". Podle sdělení amerického ministerstva financí zasahují klíčové ruské podniky, banky a zbrojovky a rovněž několik činitelů Kremlu, tajné služby a ruského parlamentu. Mezi postiženými osobami jsou i předáci samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny.

Moskva: Sankce poškodí cíle USA

Rusko je přesvědčeno, že dosud nejtvrdší soubor protiruských sankcí negativně ovlivní politické a hospodářské zájmy Spojených států. Ve středu to v Moskvě řekl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. "Žádný spěch, přistupujeme k tomu klidně a vyváženě," uvedl Rjabkov.

Dodal také, že "podobné akce poškodí zájmy USA a budou bránit dosažení politických a hospodářských cílů, které si Američané kladou". Spojené státy se zároveň snaží být vzorem pro Evropu a nuti evropské spojence, aby se přizpůsobili americkému chování, soudí Rjabkov.

Ruský prezident Vladimír Putin při návštěvě Brazílie ve středu řekl, že podobná opatření mají efekt bumerangu, odporují dlouhodobým zájmům Spojených států, přivedou rusko-americké vztahy do slepé uličky a poškodí je. „Washington sankcemi poškodí činnost svých vlastních energetických firem,“ prohlásil Putin.

Pokud jde o situaci na Ukrajině, která je důvodem nového souboru amerických sankcí, má Rusko podle Putina "životní zájem na zastavení krveprolití". Moskva je podle šéfa Kremlu pro okamžité zastavení bojových akcí a zahájení rozhovorů. Spojené státy ale naopak "podněcují nynější ukrajinské vedení k pokračování bratrovražedné války a trestní operace". Taková politika podle ruského prezidenta nemá žádnou perspektivu.

Rusko souhlasí s plány na finanční podporu Ukrajiny, nikoli ovšem "oligarchů a podvodníků", dodal prezident. Hotové peníze, které poslal na Ukrajinu Mezinárodní měnový fond, skončily podle Putina právě v kapsách těchto lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!