17. března 2009 9:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama zuří, dotovaná AIG vyplácí odměny

AIG dostává od vlády miliardy a vyplácí je na prémiích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy AIG dostává od vlády miliardy a vyplácí je na prémiích. | foto: ČTK

WASHINGTON Prezidenta Obamu rozčílil postup pojišťovny American International Group. Zatímco se ji vláda snažila ze všech sil zachránit a napumpovala do ni v přepočtu přes 600 miliard korun, pojišťovna oznámila, že v divizi, která je zodpovědná za vysoké ztráty, vyplatí na odměnách 165 milionů dolarů. Barack Obama proto nařídil ministru financí, aby prozkoumal všechny zákonné možnosti, jak výplatě prémií zabránit.

Přestože daňoví poplatníci drží v AIG zhruba 80 procent akcií, ukazuje se, že nad společností americká vláda nemá kontrolu. "AIG je podnik, který se dostal do finančních problémů kvůli nedbalosti a chamtivosti," uvedl prezident. "Za těchto podmínek je těžké pochopit, jak obchodníci s deriváty z AIG mohou mít nárok na nějaké prémie, dokonce 165 milionů dolarů. Jak vysvětlí takovou potupu daňovým poplatníkům, kteří jejich firmu drží nad vodou?," dodal Obama.

Na tato prezidentova slova ihned reagovalo americké ministerstvo financí, které slíbilo, že podmínky plánované kapitálové injekce 30 miliard dolarů (614,8 miliardy Kč) pozmění. Z noci na dnešek to uvedl zástupce ministerstva, který si nepřál být jmenován.

Peníze se musí vrátit daňovým poplatníkům

Firma totiž i přes vlnu nevole nedávno oznámila, že musí vyplatit zaměstnancům AIG Financial Products, tedy divize, která učinila špatné sázky na problémové investice, a je tak zodpovědná za vysoké ztráty, na odměnách 165 milionů dolarů. Podle zdroje ministerstvo uvažuje o několika způsobech splátek, které mají zajistit, že se peníze vrátí zpět daňovým poplatníkům.

Pojišťovna již od státu získala na svoji záchranu asi 170 miliard dolarů. Stát tak nyní vlastní v AIG podíl zhruba 80 procent. Pojišťovna na počátku měsíce uvedla, že utrpěla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ztrátu 61,7 miliardy dolarů. To je největší ztráta, jakou kdy americká firma zaznamenala.

ČTK