9. března 2009 13:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obamo, nech padnout velké banky

Republikáni žádají Baracka Obamu, aby se nesnažil zachraňovat velké banky a neutrácel peníze daňových poplatníků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Republikáni žádají Baracka Obamu, aby se nesnažil zachraňovat velké banky a neutrácel peníze daňových poplatníků | foto: AFP

WASHINGTON Dva významní představitelé amerických republikánů žádají prezidenta Baracka Obamu, aby se nesnažil zachraňovat velké banky a neutrácel peníze daňových poplatníků. Účinnější podle nich bude, když vláda nechá problematické finanční ústavy zbankrotovat. Napsal to dnes ekonomický list Financial Times.

Podle republikána Richarda Shelbyho, který je členem bankovního výboru Senátu, může Spojené státy potkat stejný osud jako Japonsko. To se začátkem 90. let snažilo podpořit churavějící bankovní sektor, ovšem tak pomalu a tak nešikovně, že země promarnila celé desetiletí.

"Zavřete je, ať už dál ve své činnosti nepokračují. Pokud jsou mrtvé, měli bychom je pohřbít," vzkázal Shelby vládě přes zpravodajskou stanici ABC News. "Pohřbíváme malé banky, měli bychom pohřbít i některé ty velké, a poslat tak na trh jasný signál," řekl. Malých bank už v USA letos skončilo několik.

Experti před zombie bankami často varují

Právě před takzvanými "zombie" bankami experti často varují. Tento termín používají pro banky, jejichž finanční situace je tak špatná, že by samy asi nebyly schopny v konkurenci obstát. Díky podpoře státu jsou ale schopny dál pokračovat v činnosti, podle odborníků tím ale mohou jen prodlužovat svou agónii a oddalovat revitalizaci celého finančního systému.

V současné době se v USA široce diskutuje o tom, zda insolventní banky je lepší znárodnit, anebo nechat padnout. Administrativa prezidenta Obamy nyní provádí takzvanou zátěžovou zkoušku, kterou bude muset úspěšně absolvovat 19 největších bank a dalších finančních institucí. Smyslem je ukázat, zda by tyto banky byly schopny obstát i ve velkých problémech.

Finanční sektor kvůli problémům řady velkých bank nyní obecně upadl v nemilost investorů. Například akcie Citigroup, což byla kdysi nejcennější finanční instituce světa, v pátek klesly pod jeden dolar, takže je z tohoto titulu takzvaný "penny stock", tedy haléřová akcie.

Podobně jako Shelby se k problematice záchrany bank staví republikánský senátor za stát Arizona John McCain, který se s Obamou loni utkal o křeslo prezidenta. Obamova vláda podle McCaina zatím neučinila "tvrdé rozhodnutí", aby nechala problematické velké banky padnout.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?