15. dubna 2010 20:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obamovi za minulý rok vydělali přes 100 milionů korun, zejména na knížkách

Obama s manželkou Michelle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obama s manželkou Michelle | foto: Reuters

WASHINGTON Barack Obama s manželkou Michelle loni vydělali 5,5 milionu dolarů (téměř 102 milionů korun) a to hlavně díky příjmům za prezidentovy knihy. Výrazně si tak polepšili oproti příjmu z roku předloňského, který činil 2,65 milionu dolarů. Vysoký výdělek pro prezidentský pár znamená platbu federálních daní ve výši 1,8 milionu dolarů.

Vyplývá to z jejich společného daňového přiznání, které dnes, kdy Američanům končí lhůta pro zaplacení daní, na blogu Bílého domu zveřejnil prezidentův poradce pro etiku Norm Eisen.

Obamovi kromě federální daně zaplatili také přibližně 163 tisíc dolarů na daních svému domovskému státu Illinois. Jak dodal Eisen, muž o kterém se spekuluje jako o příštím americkém velvyslanci v Praze, prezidentský pár různým charitám věnovali přesně 329 100 dolarů.

Prezident zároveň loni získal 1,4 milionu dolarů spojených s Nobelovou cenou za mír, které rovněž rozdal charitativním organizacím. Podle americké daňové správy (IRS) tak tyto prostředky nemusí zahrnovat do daňového přiznání, zároveň ale tyto výdaje na charitu může využít k nároku na slevu na dani.

Viceprezident a jeho 333 tisíc dolarů
Své daňové přiznání obsahující o poznání skromnější příjmy, než jaké vykázal první pár Spojených států, dnes zveřejnil i viceprezident Joe Biden se svou manželkou Jill. Bidenovi si loni vydělali 333 182 dolarů. Federální vládě z toho odvedli na daních 71 147 dolarů a vládě států Delaware a Virginia pak 12 420 dolarů, respektive 1477 dolarů. Na charitu pak viceprezident s manželkou loni věnovali peníze a jiné dary v hodnotě 4820 dolarů.

Americký prezident má plat 400 tisíc dolarů ročně. Kromě toho má 50 tisíc dolarů ročně na výdaje, nezdaněných 100 tisíc dolarů na cesty a 19 tisíc dolarů na zábavu. Roční příjem viceprezidenta činí 227 300 dolarů.

ČTK