Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
22. února 2019 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sýry, hovězí či rajčata dražší o desítky procent? Připravte se na nejhorší, varují Brity obchodníci

Brexit (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brexit (ilustrační snímek) | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Někteří Britové se už od začátku roku předzásobují potravinami kvůli případnému zdražení a nedostatku zboží putujícího ze zahraničí. Jejich obavy dosud vláda zlehčovala, s postupem času se ale jeví jako oprávněné. Sdružení obchodníků ve Velké Británii a také v Irsku varovalo občany, že může dojít u některých potravin až k 40% zdražení.

Spotřebitele ve Velké Británii a Irsku by mohlo v případě brexitu bez dohody čekat zdražení některých potravin. Navíc by mohlo dojít k nedostatku masa, ryb, ovoce a zeleniny. Zboží dovážené ze zahraničí by se totiž mohlo opozdit u hranic kvůli celním kontrolám.

Pokud 29. března dojde k tvrdému brexitu, Británie by už nepatřila k nejvíce zvýhodněným státům ve Světové obchodní organizaci (WTO). Na potraviny, jako je hovězí maso nebo sýr čedar, by tak mohla být uvalena cla ve výši 40 % a více. Nyní se přitom průměrné sazby v EU na ovoce, zeleninu a ryby pohybují okolo 10 %. Svoji pozici by si tak Velká Británie u WTO musela vyjednat znovu.

Před zvyšujícími se cenami a menším rodinným rozpočtem varovaly obchodní organizace v Irsku i Velké Británii.

Podle maloobchodního sdružení v Británii by se mohla cla na dovážený čedar zvednout na 42 %, u mozzarelly na 46 %. Sazba na hovězí by byla 40 %, na rajčata 21 %. Proto si už nyní tvoří například Irové zásoby čedaru - chtějí zužitkovat dobu, po kterou bude sýr ještě levný.

Ovoce a zelenina mohou chybět

Pro Británii je brexit naplánovaný na poměrně nešťastný termín. Koncem března se totiž do Spojeného království dováží řada mimosezónních potravin. Podle deníku The Guardian se 90 % listového salátu, 80 % rajčat a 70 % drobného ovoce zkonzumovaného v Británii dováží právě z Evropy, nebo přes ni alespoň putuje.

Zvýšené tarify, devalvace britské libry a nové regulační kontroly by podle maloobchodníků zvýšily náklady na čerstvé potraviny a nápoje. To se následně promítne do cen, za které budou zboží spotřebitelé nakupovat.

Řada Britů se kromě nedostatku potravin obává například i velké inflace, důchodového kolapsu, zvýšení kriminality, masové nezaměstnanosti či dokonce zabavení majetku. Někteří si z tohoto strachu vytvořili dokonce byznys a začali prodávat takzvané „Brexit boxy“, které obsahují mrazem sušené jídlo na třicet dnů. V boxu zákazníci navíc najdou filtr na vodu a gel pro založení ohně. Celá tato krabice poslední záchrany stojí 300 dolarů (zhruba 6700 korun).

pkPatrik Kozlík
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...