Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchod roku: ČEZ bude mít pod palcem teplo pro Prahu

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Teplárenský trh v Praze představuje lákavé sousto. Minimálně pro největšího výrobce elektřiny v Česku - skupinu ČEZ. ČEZ zavětřil příležitost již před třemi lety, kdy britský International Power oznámil prodej svých aktiv v Česku. Ty sice koupila investiční skupina J&T, ale její nabídku podporoval ČEZ.

Dlouho připravovaná transakce byla nakonec uzavřena letos v červenci. ČEZ od Pražské teplárenské, kterou vlastní Energetický a průmyslová holding (EPH) vedený Danielem Křetínským spolu s městem Prahou, odkoupí dceřinou společnost Energotrans.

Její význam spočívá ve dvou oblastech. Energotrans vlastní elektrárnu Mělník I, jež vyrábí teplo pro hlavní město Prahu, a také horkovodní potrubí Mělník-Praha. Účastníci transakce výši kupní ceny nezveřejnili. Podle zpravodajského portálu Česká pozice se jedná o 14,5 miliardy korun, z toho dvě miliardy se mají rychle vrátit nazpět formou dividendy.

ČTĚTE TAKÉ:

Zmíněná částka vyvolala pochybnosti, zda ČEZ nekupuje příliš draze. Získá totiž starou elektrárnu na konci životnosti, které navíc za rok končí smlouva o odběru mosteckého hnědého uhlí. ČEZ již představil plán na výstavbu nové paroplynové elektrárny v Mělníce, která by převzala i výrobu tepla pro Prahu. Část uhelných bloků chce nicméně udržet v provozu i po jejím spuštění.

Rozhoduje antimonopolní úřad

Dokončení obchodu však ještě není jisté. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jej posuzuje již od poloviny října - a k definitivnímu verdiktu zatím nedospěl. Skupina ČEZ již v současnosti kontroluje 75 procent výroby elektřiny v Česku. Po ovládnutí Energotransu by její podíl vzrostl o dalších 1,5 procentního bodu. A to se antimonopolnímu úřadu zdá příliš.

Zatím lze jen tipovat, jak vše dopadne. Pravděpodobnější než zablokování transakce však - na základě minulých verdiktů úřadu - bude podmínka v podobě prodeje jiné elektrárny z majetku ČEZ.  

Prodej firmy mezi skupinami ČEZ a EPH není nijak výjimečný. Již v minulosti ČEZ od předchůdce EPH (tedy energetické divize skupiny J&T) koupil podíl v Severočeské energetice a naopak jí prodal podíl v Pražské energetice a Plzeňské energetice.

Také prodej Energotransu je doprovázen transakcí v opačném směru. EPH totiž od skupiny ČEZ kupuje poloviční podíl v německé těžební společnosti MIBRAG včetně oprávnění k výstavbě nové uhelné elektrárny nedaleko Lipska. Tady se naopak ČEZ stal terčem kritiky, že podíl v MIBRAG prodává příliš levně.


Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT SILNIČNÍCH STAVEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč