Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchod roku: plynovody RWE může koupit ČEZ

Svařování jednotlivých kusů plynovodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svařování jednotlivých kusů plynovodu. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Nejméně 30 miliard, ale možná až 65 miliard korun. Tolik by podle analytiků oslovených LN mohl koncern RWE utržit za prodej sítě plynovodů v Česku.

Společnost NET4GAS je na prodej, potvrdil včera šéf skupiny RWE v Česku Martin Herrmann. Půjde patrně o jeden z největších firemních obchodů v dějinách země.

Koncern RWE nutí k prodeji dva hlavní důvody. Prvním je propad zisku, ke kterému došlo po vynuceném odstavení německé jaderné elektrárny Biblis. Druhým důvodem je tlak Evropské komise na úplné oddělení obchodu s elektřinou a plynem od přenosových soustav. „První zájemci o koupi společnosti NET4GAS se už nezávazně hlásí,“ přiznal šéf divize RWE East Martin Herrmann.

ČTĚTE TAKÉ:

Prodej společnosti chce koncern RWE stihnout do konce roku 2013. Herrmann dodává, že vzorem by mohl být nedávný prodej firmy Amprion, tedy jednoho ze čtyř provozovatelů páteřní elektrické sítě v Německu.

Koncern RWE odprodal 75 procent akcií bankám, pojišťovnám a penzijním fondům, ponechal si však 25procentní podíl i hlavní vliv na řízení společnosti.

Firmu sledujeme, přiznává ČEZ
V úvahu však připadají i jiné možnosti, jako prodej strategickému investorovi, státu nebo prodej prostřednictvím burzy. Každopádně se bude jednat o jednu z největších transakcí svého druhu v Česku i zdroj zajímavých příjmů pro financující banky a poradenské firmy.

Jedna z poradenských firem již na dotaz LN potvrdila, že ji s žádostí o konzultaci oslovily nejmenované zahraniční investiční skupiny. Jak vyplývá ze zjištění LN, jedním ze zájemců by mohl být i ČEZ. „Záležet bude na konkrétních podmínkách prodeje. Zatím neumíme říci, jestli ano, nebo ne, nyní jen více sledujeme aktivity a majetek firmy NET4GAS,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

INFOGRAFIKA


Podání nabídky nevylučuje ani ministerstvo průmyslu a obchodu. Ale také stát vyčká na konkrétní podmínky prodeje, dodal mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

NET4GAS patří mezi nejziskovější české společnosti, čistý zisk loni přesáhl pět miliard korun. Prodejní cenu však mohou srazit nejasnosti okolo přesměrování toku ruského plynu. Po dokončení plynovodu Nord Stream by totiž Gazprom mohl omezit dodávky do Německa přes české území. Jsou to právě tranzitní poplatky za plyn směřující na západ, které výrazně navyšují zisk firmy NET4GAS.

Na druhou stranu mohou atraktivitu společnosti zvýšit plány na výstavbu severo-jižního propojení napříč Moravou. Česko by se tak do konce desetiletí mohlo stát významnou křižovatkou pro přepravu i skladování plynu v Evropě, což by jistě mělo na ziskovost podniku NET4GAS pozitivní dopad.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Obchodník po telefonu ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč