22. května 2009 14:03, aktualizováno  17:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchod Vltava.cz je v insolvenci

Internetový obchod Vltava.cz je v insolvenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetový obchod Vltava.cz je v insolvenci. | foto: Reprofoto

BRNO Provozovatel internetového obchodu Vltava.cz je v insolvenčním řízení. Krajský soud v Brně dnes řízení zahájil na návrh představenstva firmy, podle něhož je Vltava.cz v platební neschopnosti. Firma dostala další tři až čtyři měsíce na stabilizaci a nalezení plánu rozvoje firmy.

Zahájení insolvenčního řízení chrání firmy před nároky věřitelů a dává jim čas a prostor najít řešení. Často však končí prohlášením konkurzu. Soud má nyní 15 dní na to, aby rozhodl, zda firmy splňují podmínky pro prohlášení úpadku.

Člen vedení a ředitel nákupní galerie Vltava.cz Ondřej Vičar ČTK řekl, že zástupci většiny věřitelů požádají soud o vyhlášení takzvaného moratoria.

Firma funguje dál
Vltava.cz by tak dostala další tři až čtyři měsíce na stabilizaci a nalezení plánu rozvoje firmy. Většinovou část věřitelů podle výše
pohledávek tvoří současný majoritní majitel Vltavy.cz, investiční
společnost Milestone Partners, a jeden z jejích hlavních dodavatelů zboží.

Vičar míní, že z pohledu zákazníka se v tuto chvíli nic zásadně nemění. Pokud si objedná zboží dnes nebo za měsíc, tak jej dostane. V rámci chystaného plánu na záchranu nehodlají věřitelé omezit nabídku zboží a služeb.

Minimálně po dobu moratoria by tak měla firma fungovat tak jako doposud. "Doufáme, že se podaří firmu stabilizovat, přesvědčíme dva další důležité věřitele, že máme budoucnost, a že i po období moratoria bude společnost fungovat," uvedl Vičar.

Milestone Partners se stal většinovým majitelem Vltavy.cz loni na podzim. Dosavadní jediný vlastník obchodů Vltava Stores, kterým byla britská společnost GPL Limited, si ve firmě ponechal menšinový podíl.

Vedení firmy v návrhu na zahájení insolvenčního řízení uvedlo, že doposud investované peníze současných majitelů nepomohly zvrátit dlouhodobě ztrátové hospodaření firmy. Akcionáři navíc již nejsou ochotni poskytnout další peníze, ať už ve formě navýšení základního kapitálu či dodatečné půjčky.

Firma navíc nenašla řešení situace, ať formou prodeje části aktiv nebo fúzí s jiným strategickým partnerem. "Představenstvo společnosti shledalo, že se tak společnost dostává do úpadku," uvedl v návrhu místopředseda představenstva firmy Marek Budín.

Vltava.cz patří mezi nejstarší provozovatele internetových obchodů v ČR a na Slovensku. První obchod založila v roce 1996. Firma měla přes 650.000 registrovaných zákazníků. V roce 2007 skončila ve ztrátě bezmála 32 milionů korun, o rok dříve měla čistý zisk 68.000 korun. Výsledky za loňský rok dosud nezveřejnila.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz