Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchod za stamiliony na spadnutí. Medicon koupí reprodukční centra Pronatal

Umělé oplodnění (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělé oplodnění (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Schyluje se k velkému nákupu na medicínském trhu. Před podpisem je prodej skupiny Pronatal Medical Group, která je jedním z českých lídrů v oblasti asistované reprodukce. Podle dvou dobře informovaných zdrojů ji od Nového roku převezme společnost Medicon, která v Praze vlastní několik poliklinik a lékáren.

Umělé oplodnění platí za jeden z nejperspektivnějších prvků zdravotnického byznysu a společnost Pronatal patří mezi tři největší hráče v Česku. Provozuje šest specializovaných center – například v Praze, Teplicích nebo Českých Budějovicích – a roční tržby počítá ve stovkách milionů korun.

Její majitelé, lékaři Tonko Mardešič a Vladimír Sobotka, ji už ale několik let chtějí prodat. Podle informací serveru Lidovky.cz už kupce mají a k uzavření obchodu dojde co nevidět. Podpis smlouvy s firmou Medicon je podle všeho záležitostí několika týdnů. Samotné převzetí je v plánu od Nového roku.

Obě strany obchodu v tuto chvíli nechtěly prodej reprodukčních center komentovat. Zároveň jej ani nevyvrátily. Kupní cena se vzhledem k situaci na trhu může blížit až k miliardě korun.

„Zatím vám nemůžu potvrdit nic, protože se nic takového zatím nestalo,“ odvětil jeden z majitelů Pronatalu Tonko Mardešič.

„Váš dotaz jsme se rozhodli nekomentovat,“ přidala se k mlčení marketingová ředitelka Mediconu Jana Matulová.

Pokud se obchod opravdu uskuteční, skupina Medicon výrazně posílí. Už dnes je jedním z největších provozovatelů ambulantní péče v hlavním městě. Vlastní například polikliniky Budějovická, Vysočany a Zelený pruh a provozuje několik lékáren pod značkou Pharmacentrum.

Čmejlova stopa

V Mediconu působil uhlobaron a spolumajitel Škody Transporation Marek Čmejla. Ten se však v roce 2013 začal z byznysu stahovat, vzdal se i pozice předsedy dozorčí rady, kterou ve zmíněné firmě zastával. Důvodem bylo mimo jiné nepravomocné odsouzení švýcarským soudem v případu privatizace Mostecké uhelné.

Podle důvěryhodných zdrojů z byznysových kruhů má však k Mediconu stále blízko. Na dotaz však reagoval s tím, že o nákupu skupiny Pronatal nic neví. A otázku na svůj současný vztah k Mediconu nechal bez odpovědi.

Byznys s umělým oplodněním je v Česku na vzestupu. Vzhledem k liberálnímu českému prostředí zajímá nejen tuzemskou klientelu, ale i pacientky z ciziny, které do zdejších zařízení dojíždějí. Obecně platí, že tvoří desítky procent zákazníků českých reprodukčních center.

Na tuzemském trhu se tomuto byznysu věnují desítky různých specializovaných zařízení. V posledních několika letech se však tento byznys začal centralizovat. Umělé oplodnění zajímá například investiční fond Hartenberg Capital, za nímž stojí majitel Agrofertu Andrej Babiš.

Pod hlavičku holdingu FutureLife sdružil fond například společnosti Gennet či Reprofit a nyní ovládá zhruba třetinu českého trhu s asistovanou reprodukcí.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.