26. června 2014 6:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soudní spor o Kalašnikov, značku zbraní i plánovaných dětských hraček

Kalašnikov, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalašnikov, ilustrační foto | foto: Reprofoto

MOSKVA V Rusku se schyluje k soudnímu sporu o obchodní značku Kalašnikov, která je ve světě už téměř 70 let symbolem ruského zbrojařského řemesla.

Koncern stejného jména, který vyrábí legendární samopaly AK-47, připravuje žalobu na obchodní společnost jménem "M. T. Kalašnikov", kterou založil konstruktér samopalu Michail Kalašnikov se členy své rodiny. Otec proslulé zbraně zemřel loni v prosinci ve věku 94 let.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrobce samopalů z ruského Iževska nesl až do loňska marketingově nevýrazné jméno Ižmaš. Loni v únoru dal sám Kalašnikov souhlas k tomu, aby iževská zbrojovka nesla jeho jméno. Oficiální registraci v obchodním rejstříku firma absolvovala loni v srpnu, čtyři měsíce před Kalašnikovovou smrtí.

Letos se ale ukázalo, že už od roku 1999 existuje rodinná firma "M. T. Kalašnikov", kterou zbrojař založil spolu se svou dcerou a vnukem. Základní kapitál firmy činil jen 8400 rublů (5000 korun), ale hlavním vkladem je právo užívat slavné jméno Kalašnikov. Písmena M. T. v názvu společnosti jsou zkratkou Kalašnikovova jména Michail Timofejevič. Ve znaku má společnost obrys samopalu s označením AK-47.

Michail Kalašnikov se svou legendární zbraní.

Michail Kalašnikov se svou legendární zbraní.

Iževský závod podal minulý týden žalobu s cílem potvrdit svá práva na obchodní značku. Podle ruských expertů je ale výsledek nejistý, protože Kalašnikovova rodinná firma získala legálně právo užívat slavné označení až do roku 2022. Zbraně prý vyrábět nehodlá, zato připravuje výrobu dětských hraček, herních automatů a oděvů.

Samopalů AK-47 se podle odhadů vyrobilo na 100 milionů kusů. Zbraň je oceňována díky jednoduchosti obsluhy, obdivuhodné trvanlivosti i nízké ceně. Sám Kalašnikov nezískal z rekordních prodejů své zbraně žádné peníze, ale obdržel množství poct, nejvyšší ruské vyznamenání a generálskou hodnost.

Lidovky.cz, ČTK