1. listopadu 2010 9:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchodníci letos odložili Vánoce o měsíc, zákazníci čekají až na prosinec

Vánoce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Prodejci začínají opatrně lákat na vánoční nákupy, zákazníci ale zatím jejich snahy spíše ignorují. Až o měsíc později než v minulém roce začnou zřejmě obchody naplno lákat na vánoční atmosféru a s ní spojené kampaně.

Na brzké Vánoce navíc nemají náladu ani zákazníci a zájem o nákupy dárků je zatím minimální.

V minulých letech obchodníci posouvali začátek vánočních nabídek čím dál blíž létu. Ještě loni byl datem, kdy jako na povel vypukla ve městech vánoční atmosféra, patnáctý říjen. Ale přestože se již decentní sváteční výzdoba objevila a s ní i první reklamní akce, hlavní nápor vánočních stromečků, koled a pestrobarevných dekorací odborníci očekávají až s prvním listopadovým dnem, nebo dokonce v polovině měsíce.

"Start kampaní ovlivní zejména zákazníci, ale pochopitelně prst na spoušti mají obchodníci. V minulých letech často s vidinou větších tržeb sáhli k posunu startu vánoční sezony, ale bez většího úspěchu, ba naopak. I proto je vyčkávání logické," uvedl Martin Kasa, investor v oblasti internetového obchodu a zakladatel portálu Kasa.cz.

Nejrušnější bude 13. prosinec Podle něj sice již většina prodejců s vánoční tematikou začala pracovat, intenzita kampaní je ale nižší než například v minulém roce a poměrně malý je zatím také zájem kupujících. "V letošním roce jsou zákazníci zatím zdrženlivější. Je ale třeba vzít v úvahu, že je teprve konec října a venku stále panuje vesměs slunečné počasí. S příchodem prvního ošklivého počasí se lidé nahrnou do obchodů a usednou k internetu," myslí si Kasa.

Další podrobnosti a zajímavé čtení o letošních Vánocích a názory obchodníků si přečtete v dnešním deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!