9. září 2009 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchodníci podvodně prodávají počítače s novými Windows

Windows 7 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Windows 7 | foto: Reprofoto

PRAHA Někteří prodejci počítačů začali podvodně nabízet nová i starší PC s instalovanými novými Windows 7. Jde přitom o testovací verze s omezenou dobou platnosti, které nejsou určeny k prodeji. Celosvětová premiéra nových Windows, včetně české verze, má totiž být až 22. října.

Podle zástupců Microsoftu se na trhu objevily předinstalované verze Windows 7 Beta nebo Release Candidate. "Prodejce, který zákazníkovi účtuje instalaci této testovací verze a uvádí ji jako položku na prodejním dokladu, se tak dopouští podvodného jednání a prodeje," uvedla mluvčí Markéta Kuklová.

Výrobci počítačů nyní mohou nabízet PC s předinstalovaným systémem Windows Vista s možností přechodu na Windows 7 po jeho uvedení na trh. Jde o program tzv. technologické záruky, který platí od 26. června 2009 do 31. ledna 2010, přičemž možnost přechodu na systém Windows 7 výrobci nabízí za manipulační poplatek nebo bezplatně.

Microsoft: nové Windows zatím neseženete nikde

"Chtěli bychom varovat uživatele, aby se měli na pozoru před podvodným prodejem, a v případě, že se již stali obětí podobného případu, aby se obrátili na prodejce počítače a požadovali nápravu věci. O takovýchto případech je rovněž možné přímo informovat společnost Microsoft, a to prostřednictvím zákaznického centra na telefonním čísle 841 300 300," uvedl produktový manažer divize Windows Lukáš Křovák.

Microsoft rovněž varoval před stahováním neoriginálních verzí nových Windows z internetu. Ve většině případů totiž u tohoto softwaru dochází ke změně kódu systému a k následnému zneužití citlivých informací o uživateli.

Lidovky.cz, ČTK