4. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Původ alkoholu je problém dohledat, svaz se obrací na Brusel

Celníci kontrolují láhve s alkoholem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celníci kontrolují láhve s alkoholem (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Svaz obchodu a cestovního ruchu podá příští týden do Bruselu žádost, aby Evropská unie prošetřila účinnost českých předpisů o dohledatelnosti původu alkoholu. Podle prezidenta svazu Juračky česká ministerstva nereagovala na stížnosti, že někteří obchodníci nákup a prodej alkoholu nezaznamenávají a nahrávají černému trhu.

Po aféře s jedovatým metanolem v prodávaném alkoholu, který v Česku usmrtil několik desítek lidí, Svaz obchodu a cestovního ruchu podle Juračky upozorňoval ministerstva zemědělství, zdravotnictví a průmyslu a obchodu, že podle současných předpisů nelze zajistit stoprocentní dohledatelnost prodávaného alkoholu.

ĆTĚTE TAKÉ

Problémem podle svazu je, že obchodníci nemusí registrovat své tržby. "Jestliže obchodník nemusí registrovat tržby, to jsou ty pověstné registrační pokladny, tak není možné udělat stoprocentní dohledatelnost. Protože ten obchodník si na černém trhu dokoupí zboží, třeba i to pančované, a na trh ho uvede, protože nikdo mu nekontroluje tržbu," řekl Juračka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

České úřady podle Juračky na problém, že není možné porovnat nákupy s prodejem, nereagují. V situaci, kdy se nedodržuje platný předpis, podle prezidenta SOCR nezbývá jiná možnost, než se obrátit na unijní instituce.

Poláci spolupráci s českou inspekcí odmítají

Juračka ocenil práci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která se snaží zabránit šíření nebezpečných výrobků. Zmínil to i v souvislosti s dovozem polských potravin, který v posledních měsících zasáhly kauzy s technickou solí nebo jedem na potkany, které se do potravin mohly dostat. Kdyby v Polsku byla nastavena pravidla stejně jako v Česku, podle Juračky by ke kauzám nedocházelo.

V polských sušenkách Stilla dolce Cocoa Rolls byl objeven jed na potkany

V polských sušenkách Stilla dolce Cocoa Rolls byl objeven jed na potkany

Ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta přitom uvedl, že komunikace jeho úřadu s polskými kolegy je horší než u ostatních okolních zemí. SZPI podle Šebesty dlouhodobě udržuje vztahy a předává si zkušenosti s potravinářským dozorem ze Slovenska, Dolních i Horních Rakous a ze Saska, nedávno česká inspekce podepsala dohodu o spolupráci s Bavorskem. "Pouze s polskou stranou přes několikaleté snažení se nám to nedaří, protože polská strana odmítá jakékoli nahlédnutí do její kuchyně," dodal.

ČTĚTE TAKÉ

Média v uplynulém roce informovala o nekvalitních polských potravinách opakovaně. Sérii těchto zpráv loni v únoru zahájila aféra s posypovou solí, kterou firmy v Polsku dodávaly označenou jako jedlou sůl tamním potravinářům. Loni v březnu pak polská policie zadržela desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy. Aféry pokračují i letos, minulý týden SZPI informovala, že na českém trhu se objevily polské oplatky, které mohou obsahovat jed na potkany.

Lidovky.cz, ČTK