Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchodníci už kvůli prohibici přišli na tržbách o 150 milionů korun

prázné regály v prodejně Lidl Beroun, jak vidno, po novince Hanácká Tuzemský ani památky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy prázné regály v prodejně Lidl Beroun, jak vidno, po novince Hanácká Tuzemský ani památky | foto: Vladěna Ptáčková, Lidovky.cz

PRAHA Prohibice zatím způsobila obchodním řetězcům i menším obchodníkům ztrátu na tržbách ve výši 150 milionů korun. Vyplývá to z průzkumu Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR). Obchodníci budou po státu požadovat náhradu škody, pokud bude prohibice trvat delší dobu.

Informoval o tom ředitel SOCR Petr Hrubý, ale nijak nespecifikoval časovou lhůtu. Destiláty se kvůli vlně otrav metanolem nesmí prodávat od pátku.

Zákaz prodeje lihovin tvrdě dopadá hlavně na specializované obchody s alkoholem, kterým se obrat propadl o desítky procent. Velké obchodní řetězce přicházejí kvůli zákazu prodeje lihovin denně o miliony na tržbách.

ČTĚTE VÍCE:

"V řetězci Coop tvoří prodej lihovin asi dvě procenta obratu, denní ztráta na výnosech z prohibice se tak pohybuje kolem 300 000 korun," řekl šéf řetězce Zdeněk Juračka. "Každý den zákazu prodeje tvrdého alkoholu pro nás znamená ztrátu na tržbách v hodnotě vyšší než milion korun. Zboží, kterého se zákaz prodeje týká, prozatím zůstává uskladněné v zázemí prodejen. O požadování náhrady škody neuvažujeme," doplnila mluvčí řetězce Interspar Simona Caidlerová.

Restaurace přicházejí až o 20 procent obratu

Tuzemské restaurace přicházejí kvůli prohibici na tržbách každý den v průměru o 15 až 20 procent, ukázal průzkum. Roční obrat odvětví je asi 120 miliard korun.

Jak dnes řekl prezident Agrární komory Jan Veleba, výrobci lihovin již omezují dodávky etanolu od lihovarů. "Jeho výroba v lihovarech ale zatím pokračuje s tím, že se vyrábí na sklad," uvedl s tím, že kapacita skladů lihovaru vystačí zhruba pro měsíční výrobu. "Pokud tedy nedojde do této doby ke změně stavu, bude výroba úplně zastavena," podotkl. Vyčíslení ztrát za první čtyři dny prohibice by podle něj bylo pouze spekulací.

"Rozhodující zde bude nejenom délka zákazu, ale také chování a důvěra spotřebitele ve spolehlivé značky lihovin po obnovení prodeje, která by mohla naopak odbyt stimulovat," poznamenal Veleba. Výrobci a dovozci lihovin již v pondělí odhadli, že denně přicházejí na čistých tržbách zhruba o 15 milionů korun.

Konec zákazu v nejbližších dnech nepadá v úvahu

Zákaz prodeje lihovin od 20 procent obsahu alkoholu v Česku nadále platí, protože výroba a distribuce alkoholu v Česku stále není bezpečná. "V nejbližších dnech konec zákazu v úvahu nepřipadá," řekl po pravidelném zasedání krizového štábu ministr zdravotnictví Leoš Heger.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!