26. března 2010 13:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchodníci vyprazdňují sklady, loňské motorky zlevnili až o sto tisíc

Motorkář (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Motorkář (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Prodejci nových motocyklů vyprazdňují sklady. Ceny loňských modelů motorek klesly proti původním o deset až 20 procent, což představuje pokles až 100.000 korun. Letošní novinky jsou naopak o jednotky procent dražší než loňské modely. Vyplývá to z údajů firem.

Nejvíc mohou zákazníci ušetřit u vyprodávaných dražších modelů, jako je například Suzuki B-King, který zlevnil o 90.000 korun. Při nákupu loňského modelu Hondy Gold Wing cena klesla o 110.000 na 669.000 Kč, cena supersportu YZF-R1 od Yamahy klesla o 80.000 na 339.990 Kč.

"Vyprodávané motorky z loňského roku jsou většinou o něco dražší, než loni touto dobou vyprodávané předloňské modely," podotkl šéf společnosti Suzamoto Jakub Šebesta. Důvodem jsou podle něj pohyby kurzu japonského jenu a koruny.

Prodej nových motocyklů v letošním lednu a únoru zaznamenal podle údajů Svazu dovozců automobilů pokles o 37 procent na 1007 strojů. Nižší poptávku obchodníci přičítají studenému začátku roku s bohatou nadílkou sněhu i pokračující finanční krizi. Podle tajemníka Svazu dovozců automobilů Pavla Tunkla slouží motocykly především jako prostředek k trávení volného času.

"Proto se při prodeji motocyklů ekonomická recese projevila v celé své síle," dodal.

Podle obchodníků se zájemci o jízdu v jedné stopě více přiklánějí od supersportovních strojů ke střední třídě okolo 600 ccm a skútrům. Mezi tradičními japonskými výrobci se také více prosazují levnější a méně známé asijské značky.

ČTK