Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchodníci žádají stát: Zjednodušte darování přebytečných potravin

Supermarket. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarket. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Obchodníci chtějí, aby stát zjednodušil darování přebytečných potravin potřebným. Svaz obchodu a cestovního ruchu chce proto do chystané novely zákona o potravinách zapracovat požadavek na zrušení povinnosti platit z darovaných potravin daň a také možnost darovat i klamavě označené potraviny. Svaz to uvedl na tiskové konferenci.

"Navrhneme změnu legislativy v oblasti daní, tak, aby se zrušilo zdaňování potravin převáděných do potravinové banky," řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

Supermarkety, které chtějí neprodejné potraviny věnovat například potravinové bance, musejí zaplatit patnáctiprocentní daň z přidané hodnoty z ceny zboží. Navíc musejí vyhotovit darovací smlouvu obsahující každou darovanou položku. "Pokud však řetězec potraviny zlikviduje, standardně například v kafilérii, pak si o jejich hodnotu sníží daň z příjmů a DPH neplatí," dodal Juračka.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud je potravina například klamavě označená, ale jinak zcela zdravotně nezávadná, mohla by být podle návrhu poskytnuta na jiné než komerční účely, například darována na charitativní účely. Podle obchodníků jde o to, aby s takovými potravinami mohlo být zacházeno tak, že z dalšího nakládání s nimi nebude už nikdo mít zisk a zároveň se zamezí nadbytečnému vzniku odpadů.

Na plýtvání upozornila akce na Václavském náměstí

Na plýtvání potravinami upozornila minulý týden akce na pražském Václavském náměstí, kde pořadatelé vydávali zdarma obědy pro tisícovku lidí. Indické kari bylo uvařeno ze zeleniny, kterou by jinak obchody musely vyhodit. Akce skupiny Zachraň jídlo upozornila i na legislativu, která ztěžuje darování jídla potřebným.

Někteří obchodníci ale dodávají přebytečné potraviny do potravinových bank i přes nepřející legislativu. Maloobchodní řetězec Tesco v červenci oznámil, že daruje ročně více než 100 000 položek potravin, převážně nezávadných potravin s těsně ukončeným datem minimální trvanlivosti. Potravinové banky spolupracují také s obchody Makro a Albert.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) tento měsíc varovala před negativními důsledky plýtvání potravinami. Upozornila, že zhruba třetina světové produkce potravin se promrhá, což představuje hospodářskou újmu v hodnotě 750 miliard dolarů (zhruba 14,5 bilionu korun) ročně.

Za plýtváním potravinami ve vyspělých zemích podle FAO stojí zejména chování spotřebitelů a nedostatečná komunikace v dodavatelském řetězci. V rozvíjejících se zemích jsou hlavním problém zaostalé technologie a nedostatečná skladovací a přepravní infrastruktura.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...