Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchody mají nakročeno k otevření. Blatný žádá pro prodavače povinné respirátory

3.2.2021, Praha, Na Příkopech V ulici Na Příkopech v centru Prahy je přibližně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 3.2.2021, Praha, Na Příkopech V ulici Na Příkopech v centru Prahy je přibližně... | foto: Michal TurekMAFRA

PRAHA Obchody s oblečením, nábytkem nebo knihkupectví jsou zase o něco blíže k otevření. Plán v úterý ráno projednala Rada vlády pro zdravotní rizika. Vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček – který záměr oznámil v pondělí večer – uvedl, že za jasně daných podmínek souhlasí i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Vláda by měla rozhodnout v řádu dnů.

Mezi klíčovými členy vlády, kteří mají ve věci největší slovo, podle všeho zavládla shoda. Lidovky.cz zjistily, že ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se v úterý shodl s šéfem resortu zdravotnictví Janem Blatným (oba za ANO) na tom, za jakých podmínek se můžou od pondělí 22. února otevřít obchody. Lépe řečeno ty, které měly na základě vládního zákazu dosud zavřeno.

„V úterý ráno jsme to projednali na Radě vlády pro zdravotní rizika. Ministr Blatný souhlasí při doplnění určitých opatření, konkrétně povinné respirátory pro personál obchodů, zákazníkům stačí roušky,“ řekl Havlíček serveru Lidovky.cz. Současně má vláda do osvěty více zapojit obchodní centra, která by měla po dlouhé době zase výrazněji ožít.

Samozřejmostí je pak omezení počtu nakupujících na plochu obchodu, což je v tuto chvíli 15 metrů čtverečních na jednu osobu, či dodržování rozestupů a dostupná dezinfekce.

Plán bude Havlíček ještě v úterý probírat s opozicí. Tam by narazit zřejmě neměl, postupné otevírání obchodů a služeb bylo jednou z podmínek, které dali na stůl hejtmani při víkendovém jednání o tom, za požádají vládu o nový nouzový stav. Následně bude o věci hlasovat vláda, jednat by měla ve středu či ve čtvrtek.

„Za poslední hodiny je to výrazný posun. Nejde jen o to, že je šance to pustit, ale je to velký psychologický zlom. Lidé po delší době uvidí světlo na konci tunelu, pouštíme to pozvolna a pokud to zvládneme, je to velký signál, že budeme moci pokračovat,“ dodal vicepremiér.

Babiš v úterý České televizi řekl, že na otevření obchodů jsou různé názory. Doufá, že pokud by se k němu stát rozhodl, lidé by striktně dodržovali všechny podmínky. „Mohl by to být první krok vzájemné důvěry mezi těmi, kteří rozhodují, a našimi občany,“ prohlásil. Premiér přitom o víkendu řekl, že situace v ČR v dohledné době rozvolňování opatření vylučuje. „Rozvolnění by přineslo obrovské zvýšení kontaktů a další nekontrolovatelné šíření nákazy,“ varoval v neděli ve svém videu.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček uvedl, že otevření obchodů je politickým rozhodnutím. „Já bych chtěl vidět čísla koncem týdne. Pokud budeme v situaci, že zbývá 180 lůžek jednotek intenzivní péče, tak to není žádná veselá situace. Chtěl bych vidět trend za týden. Pokud by to stagnovalo, tak si to (otevření) umím představit s velkým sebezapřením z hlediska bezpečnosti. Uvidíme, jak na tom budeme v pátek,“ řekl.

Obchody mají kvůli pandemii koronaviru zavřeno od 22. října. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci. Výjimku má prodej potravin, lékárny, drogerie, optiky, galanterie či květinářství. Povolený je pouze prodej Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku. To by se od pondělí mohlo změnit.

3.2.2021, Praha, Na Příkopech Královská cesta a uzavřené obchody za deště.
Na pražských Příkopech už kolemjdoucí nezřídka narazí na vyprázdněné obchody.

Služby – tedy například kadeřnictví, pedikúra a podobně – si budou zřejmě muset počkat až na začátek března, tedy na případnou druhou vlnu uvolňování. Stejně tak se to týká i skiareálů, které měly otevřeno jen několik týdnů v prosinci.

Roli v ochotě vlády otevírat maloobchod může mít očekávaný nález Ústavního soudu, který má být právě v pondělí 22. února zveřejněn. A očekává se, že vyhoví stížnosti 23 senátorů z loňského listopadu, kteří napadli uzavření maloobchodu jako diskriminační.

,
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...