23. prosince 2012 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchody v New Yorku lákají na vánoční výzdobu návrhářů

Obchody na Páté avenue v New Yorku lákají na vánoční výlohy  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchody na Páté avenue v New Yorku lákají na vánoční výlohy | foto: Reuters

NEW YORK Luxusní obchody na newyorské Páté avenue i letos ve svátečním období lákají na nápadité vánoční výlohy, na kterých se často podílejí i desítky návrhářů. Obchodní dům Saks Fifth Avenue kromě nich naproti vánočnímu stromu u Rockefellerova centra v pravidelných intervalech nabízí trojrozměrnou projekci na své fasádě, která vyzdobené a animované výlohy doplňuje.

Obchodní dům v nich letos ukazuje, jak si vánoční svátky užívají děti. Spojujícím tématem jeho výloh jsou sněhové vločky. Sněhové vločky a yetti jsou také hrdiny projekce na fasádě obchodního domu. Zájemci ji mohou vidět zhruba každých sedm minut.

Nedaleký prodejce luxusních módních doplňků Henri Bendel se pro změnu ve své sváteční výloze vrací do třpytu 20. let minulého století v New Yorku. Atmosféru navozují figuríny v dobových kostýmech, ale i replika podoby obchodu z doby kolem roku 1920 v jedné z výloh. Vévodí jí pozlacený lustr vyzdobený firmou Swarovski.

Do 20. a 30. let minulého století se vrací i výlohy obchodů Bergdorf Goodman. Na "jazzový věk" upomínají propracované výzdoby ve stylu art deco, ale třeba i figuríny v kostýmech dobových broadwayských tanečnic, hollywoodských muzikálů či vaudevillů. Doplňují je modely od designérů jako Marc Jacobs či Alexander McQueen. Obchodní dům Lord & Taylor zase ve svých výlohách ukazuje cestu Santa Clause s dárky kolem celého světa. Kolemjdoucí si tak mohou například prohlédnout, jak si anglosaská obdoba Ježíška čte v knihách dětských přání.

Umění vánočních výloh
Kromě toho výlohy ukazují, jak rodiny společně tráví vánoční svátky například na horách či při stavbě sněhuláků. Propracované vánoční výlohy ale v New Yorku nejsou jen výsadou Páté avenue.

Tradičně je přichystal i slavný obchodní dům Macy's na náměstí Herald Square. Letos ve výlohách přibližuje různé vánoční tradice. Obchodní dům Barneys na Madisonově avenue letos po loňské spolupráci se zpěvačkou Lady Gaga vsadil na postavičky z produkce filmového studia Disney. Obchod Bloomingdale's se při tvorbě vánočních výloh inspiroval moderním cirkusem v provedení Cirque du Soleil.

Zvláštní sváteční úpravy výloh mají podle deníku The New York Times původ v Paříži, kde lidé v roce 1909 žasli nad mechanickými panenkami v obchodním domě Le Bon Marché. V New Yorku i jinde v USA se ale prý neobjevily o moc později. Vrchol vánoční produkce ve výlohách zaznamenala v polovině minulého století. Ve washingtonském obchodním domě Woodward and Lothrop bývali například v 50. letech k vidění živí tučňáci.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz