Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchody registrují zvýšený zájem o dárkové poukazy, nejvíce je kupují muži

Otevírání dárků, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otevírání dárků, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Praha Více lidí letos najde pod stromečkem dárkový poukaz. Podle obchodníků poptávka po nich před Vánocemi výrazně vzrostla. Nejčastěji kupovanými poukazy jsou ty v nominální hodnotě 1000 Kč a 2000 Kč, vyplývá z odpovědí prodejců.

Podle e-shopu Alza.cz vzrostl zájem o dárkové vouchery ve srovnání s loňskem o 122 procent. Za tímto trendem obchod vidí dva hlavní důvody. Prvním je to, že se starší generace často obtížně orientuje v zálibách mladších lidí, mezi které patří hlavně informační technologie či hry.

„Rodiče mají strach sami vybrat počítačovou hru či třeba sluchátka. Současně považují peníze v obálce buď za příliš neosobní, případně mají obavu, že si za ně potomek nakonec žádný dárek nekoupí. Dárkový poukaz oba tyto problémy řeší,“ uvedl Jan Sadílek z Alza.cz. Druhý důvod je podle něj čistě ekonomický - výhodou poukazu jako vánočního dárku je totiž to, že ho může obdarovaný využít v povánočních výprodejích, a pořídit si tak i věci, na které by o pár týdnů dříve stejná částka nestačila.

„Dárky takto pořizují často zaneprázdnění muži, kteří nevědí, který šperk vybrat a konkrétní výběr nechají raději na ženě,“ uvedl Roman Sule, obchodní ředitel společnosti Dolcze, která se zabývá sdílením diamantových šperků. Za voucher na celoroční sdílení šperků v podobě vánočního dárku vydají zájemci kolem 50 tisíc Kč.

Nákup voucherů je doménou mužů

Slevomat registruje o pětinu vyšší zájem o vouchery a toto číslo se s blížícím se Štědrým dnem zvyšuje. „Prodeje dárkových voucherů vystřelí vždy, jakmile on-line obchody přestanou stíhat doručovat do Štědrého dne. Zajímavostí asi může být to, že nákup voucherů je zejména doménou mužů,“ uvedla ředitelka Marie Havlíčková. Nejprodávanější jsou masáže, wellness pobyty a degustační menu v restauracích, případně adrenalinové zážitky. Výše útraty za voucher postupně roste, aktuálně se průměrná cena pohybuje kolem 1000 korun.

Zájem o dárkové poukázky před Vánoci na e-shopu Kasa.cz vzrostl zhruba o třetinu. „Nejvíce se prodávají poukazy na částku 500 anebo 1000 Kč,“ potvrdila mluvčí Andrea Jankovcová.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...