20. října 2015 16:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchody zavřené na Nový rok a Vánoce? Zákon jde dál přes odpor pravice

Lidé si v obchodních řetězcích o svátcích nejspíš nenakoupí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé si v obchodních řetězcích o svátcích nejspíš nenakoupí. | foto: Shutterstock

PRAHA Obchodní řetězce zřejmě budou muset mít o některých svátcích zavřeno. Počítá s tím senátní návrh zákona, který v úterý sněmovna přes odpor pravice podpořila v prvním kole schvalování. Normu, o jejíž přijetí usilují odbory, nyní projednají hospodářský a sociální výbor sněmovny.

Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince.

O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do dvanácti hodin.

Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží.

Norma znovu počítá s tím, že za porušení zákazu by obchodníkům hrozila peněžitá sankce do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun. Nyní prodejní dobu obchodů v Česku v době státních svátků žádný předpis nereguluje.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz